Prosinec 2017

Kosei Inoue - obrana proti úchopu za krkem nebo za pás

12. prosince 2017 v 12:54 | júdanša |  Waza (Technika)
Na videu z kolekce DVD Kosei Inoueho, ukazuje Kosei Inoue obranu proti nevýhodnému úchopu za krkem.

Z tohoto úchopu je pro Ukeho snadnější provést techniku hodu. Kosei Inoue ukazuje postupy, jak se držení ruky zbavit a využít ke svému útoku pomocí Ósotogari, Óučigari, Seoinage. Následně je v záznamu utkání s francouzským džúdistou Stephane Trainieu, ketrý Inoueho chytá za krkem. Ten mu tento úchop eliminuje a ihned útočí. Několikrát neúspěšně a posléze hodí po zbavení ruky pomocí Eri Seoinage na ipon.

Důležitý je pohyb do strany, zbavit se ruky tlakem rukou nahoru a po vzpřímení ihned zaútočit technikou vhodnou dle reakce a postavení nohou Ukeho.Z výše uvedeného je jedna věc patrná. Když chceme používat úchop soupeře za krkem (jako dělá Uke), tak je třeba po dosažení úchopu na nic nečekat, využít výhody a ihned zaútočit.

1933 - Kitajama na letní škole džúdó ve Frankfurtu nad Mohanem

11. prosince 2017 v 9:41 | júdanša |  Zajímavost
Na FCB účtu britských historiku džúdó jsme objevil fotku z roku 1933. Jsou na ní zachyceni zřejmě učitelé na letní škole džúdó/džúdžucu ve Frankfurtu nad Mohanem.

Zleva: Hanho Rhi (korejec učící džúdó ve Švýcarsku), Kitajáma Džunjú (japonec učící japonštinu na univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem - po 2.sv.válce v Československu), Masutaro Otani (Budokai Londýn), Jukio Tani (Budokai Londýn), neznámá žena x , Gundži Koizumi (Budokwai Londýn), Beatrice Woolhouse (Budokai Londýn).


Kitajáma má zde bílý pás. Je možné, že zde byl jako student džúdó a působil více jake překladatel. V roce 1933 se jednalo o druhou školu džúdó ve Frankfurtu. První byla o rok dříve a Kitajama se jí také zůčastnil.
Kitajáma od roku 1929 do roku 1936 učil japonštinu a východní kulturu na univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem ( semináře - Básnictví a poezie Japonska, Cvičení interpretace buddhistické filozofie Japonska, Úvod do japonského jazyka ). V tomto městě následně s podporou místních podnikatelů založil malý japonský institut Kjo-šicu, který se stal předchůdcem později založeného lokálního japonsko-německého institutu. Také zde cvičil judo ve skupině kolem Alfréda Rhode v 1. Deutschen Jiu-Jitsu-Club e. V. ( později přejmenovaném na 1. Deutscher Judo-Club e. V. - 1.DJC).

Neznámý Kanův esej - jak být úspěšný v životě

6. prosince 2017 v 13:24 | júdanša |  Kokoro (způsob myšlení)
Pan Lance Gatling, který žije v Japonsku, cvičí džúdó a zajímá se historiií a filozofiií džúdó nedávno na jednom fóru uvedl překlad cca 100 let starého článku Džigoró Kana k tomu, jak být úspěšný v životě. Níže je originální text od Lance.

"After years of serious research, I'm surprised that I still regularly find heretofore unknown, uncatalogued essays and articles by Kano shihan. Some pop up in odd places, others have been documented but misunderstood, others are found in unusual places and venues. He really was much a more prolific writer than most people realize, I think.

The 'newest' I recently found, over 100 yrs old, is an interesting essay advising how to be successful in life. Main points:
1) Be resolutely stalwart
2) (Have) A sense of autonomy
3) (Understand) Theory versus reality
4) Collect your spirit

Interesting stuff!"

Lance zde píše, že i po letech hledání a výzkumu neustále nachází články od Džigoró Kana, který byl zřejmě velmi plodný spisovatel. Níže jsou hlavní body z Kanova článku věnující se tématu, jak být úspěšný v životě. Pokusil jsem se přeložit, jak jsem pochopil. Proto uvádím anglický původní text.

Hlavní body:
1) Buďte rozhodně spolehlivý
2) (Mějte) smysl pro samostatnost/nezávislost
3) (Pochopte) Teorii a realitu
4) Seberte svojí odvahu

Steré články o šíření džúdžucu mimo Japonsko

1. prosince 2017 v 15:33 | júdanša |  Zajímavost
Kdyby někoho zajímala historie šíření džúdžucu (jujutsu, jiujitsu, jujitsu) mimo Japonsko, tak níže jsou odkazy na stránky, kde jsou naskenovány dobové novinové články a fotografie tehdejších průkopníků a zápasníků.
Hodně informací o postavách jako

Yukio Tani, Higashi, Tarro Miyaki, Kano Jigoro, Ono, Yamashita etc.

Příklad: