Září 2017

Kokiči Nagaoka v Československu

29. září 2017 v 14:35 | júdanša |  Zajímavost
Našel jsem článek z roku 1960 nebo 1961, kde je zmíněno, že japonský učitel Kokiči Nagaoka vedl v Nymburku seminář džúdó pro 25 trenérů džúdó z Československa a dva z Polska. (zdroj: https://gdusil.files.wordpress.com/2014/11/article-judo-aj-v-nac5a1om-kraji.jpg )

Lehce jsem zjistil, že Kokiči Nagaoka ( Kokichi Nagaoka ) působil v Německu, jako trenér džúdó v letech 1959-1961. Tehdy měl technický stupeň 4.dan. Některé semináře vedl v Německu již o rok dříve. Níže je několik dalších fotografií k osobě pana Nagaokiho.ze slovenských Novin o návštěvě semináře s Nagaokou

Fotografie Kokiči Nagaokiho

sedící dole v roku 1957/58 s nejlepšími německými džúdisty

http://www.thiele-judo.de/portal/wp-content/uploads/2017/05/Rolle-Kokichi_Nagaoka-01_380.png

Japonský premiér Šinzó Abe předal ruskému prezidentovi Putinovi kaligrafii Džita Kjóei

15. září 2017 v 14:02 | júdanša |  Kokoro (způsob myšlení)

Našel jsem na webu Kódókanu článek, kde japonský premiér Šinzó Abe předal ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi kaligrafii s textem Džita Kjóei (prospěch pro sebe a druhé).


Myslím si, že je to od Abeho velmi dobrý počin, dát Putinovi kaligrafii Džita Kjóei (prospěch pro sebe a druhé). Putin je známý svým cvičením džúdó a často říká, že džúdó mu často pomáhá v jeho politickém jednání a konání. V praktické implementaci ideálu " 精力善用 Seirjoku Zenjo" (maximálně učinné použití energie) je velmi dobrý. Se svými protivníky (domácí politická opozice, Ukrajina, EU, USA, některé státy a národy patřící v minulosti pod Sovětský svaz) jedná velmi efektivně.
Nicméně Kanó ustanovil ještě jednu zásadu a na stejnou úroveň jako je Seirjoku Zenjo a tou je právě Džita Kjóei (prospěch pro sebe a druhé). Kanó ve svých posledních cca 20 letech svého života označil obě tyto zásady za vyjádření filozofie džúdó.
Já mohu za tento čin Abému poděkovat a za doufat, že Putin pochopil obsah Džita Kjóei a začne ve svém jednání konání implementovat také tuto zásadu. Tím by prospěl lepšímu spolužití národů ve východní Evropě, rozvoji svobody a demokracie v Rusku a též i omezil své zasahování do dění na Ukrajině.

---------------------------
Russian prezident Vladimir Putin received Kano's calligraphy "Jitta kyoei" from japanese prime minister Shinzo Abe

It is well. Perhaps President Putin will understand the meaning of calligraphy and start applying it. This will help the coexistence of nations in Eastern Europe. Putin can apply Kano's first idea " 精力善用 Seiryoku Zen'yo" (maximal efficiency using energy)" very well in his political at home and in the world. Unfortunately, Mr. Putin does not follow the Kano's second idea "自他共栄 Jitta Kyóei (mutual benefit for self and other)".
------------------------------Japonské plakáty džúdó sebeobrany pro děti z roku 1939-1941

7. září 2017 v 10:17 | júdanša |  Waza (Technika)
Ahoj, níže je odkaz na japonské plakáty sebeobrany pro děti z roku 1939-1941, Vychází to z technik džúdó ( pozdrav, postoje, obraty těla, údery - cíle pro ůtok a čím útočit, základní druhy obran, obrana proti meči, uvázání popruhu pro trénink hodů, trénink hodů).

Techniky jsou podobné technikám z některých džúdó kata (Kime-no-kata a Seirjoku zenjó kokumin taiku).

Zajímavostí na tom, je, jak je v osnovách tohoto dokumentu preferována atemiwaza (techniky úderů). Doba vydání spadá do příprav na válku, branná cvičení pro budoucí odvedence (chlapce 10-14 let) a v té době cílem cvičení bylo spíše "kultivovat/tvořit" ducha a techniky útoku než obrany. Po konci 2.světové války, když byla tato cvičení zakázána od představitelů USA, tak tyto systémy přípravy mládeže byly potlačeny a svým způsobem zapomenuty. Posléze nahrazeny cvičením a preferencí džúdó jakožto sportovního klání.

Základní bojová umění ve škole - džúdó obrázky pro odborné vedení (cca 1940)
Shōgakkō budō jūdō shidō kakezu (1940 toshigoro)
小学校武道 柔道指導掛図(1940年頃)
ukázka: