Červen 2017

Učimata a práce curite - Tenri úchop

30. června 2017 v 13:14 | júdanša |  Waza (Technika)
Studie videí závodníků úspěšně útočících chvatem Učimata ukazuje, že Curite (ruka, která zvedá - límcová ruka) často je v pozici, kde je loktem nahoru.

Moc pěkné video níže toho ukazuje mnoho. Co se týká límcové ruky, tak ta není na hrudi jako v kihon provedení při nácviku, ale je loktem vytočena nahoru. Soupeř je povětšinou předkloněn, zatímco při nácviku (Učikomi) stojí rovně. Je-li předkloněn, tak je velmi těžké a neefektivní límcovou ruku působit na hruď s loktem dolů. Pozice s loktem nahoru je v tu chvíli efektivnější.

Podívejte na video:
Uchimata Elbow: Practical vs Classical - Judo Mat Lab - 柔道 - 内股
https://www.youtube.com/watch?v=HZJcx2ppyB4&t=360s


V jednom komentáři k videu, je poznámka, že toto bývá označován Tenri úchop - podle japonské univerzity.
masterartform wrote:

Excellent video! In Japan, the "elbow-up" grip is referred to as the 'Tenri' grip. Besides it being a religious movement, Tenri is known as a very strong school of Judoka. I forgot his name but the style was developed by taller judoka (as your analysis pointed out that classic grips are more difficult against crouching or shorter opponents) and is used in throws like uchimata and even osoto. Famous Judoka from the Tenri school include Shinohara, Anai, and many others.

Takamasa Anai (japonský Mistr světa) na svém videu vysvětluje Učimata velmi pěkně. Mně zaujaly hlavně dva body:
1. během Kuzuši - Anaiovo pěst límcové ruky směřuje k jeho uchu - to způsobí zvednutí lokte a pak při nástupu do chvatu je i ruka vytočena
2. během Cukuri - Anai chodidlo neumisťuje do vrcholu trojúhelníka, ale trochu více vlevo, po otočení těla při dokročení druhou nohou je pak chodidlo stojné nohy uprostřed, což je stabilnější pozice pro UčimataGoši

---------------
Moje zkušenost z Učikomi procvičování Učimata je ta, že při nácviku je dobré preferovat úchop za límec (klasicky na hrudi/ pod klíční kostí) a při vychýlení držet loket dole a pěst přitahovat k sobě. To má za následek kvalitní vychýlení a příprava Ukeho pro Cukuri (napozicovaní se do chvatu), tak jak je ukázáno na videu při Kihon provedení - jak jsem napsal výše Uke stojí rovně. Obměnu, že pěst límcové ruky je přitahována k uchu budeme na našich cvičení zkoušet, uvidíme, jak se projeví. Taktéž budeme zkoušet v Randori nebo Jakusokugeikó útoky Učimatou, zda budou úspěšnější s provedením, kdy soupeře donutíme se předklonit nebo naklonit a pak provést vychýlení a nástup s loktem nahoru.

Kanovi body pro držitele danů

26. června 2017 v 18:04 | júdanša |  Kokoro (způsob myšlení)
Lance Gatling (instruktor klubu Embassy Judo v Tokiu) překládá z japonštiny staré dokumenty. nedavno publikoval pravidla pro držitele danů v Kódókanu sepsaná Džigoró Kanóem v roce 1935. Dávám sem zatím anglický překlad. Je v nich vidět apel Kanův na kvalitu charakteru držitelů danů.

-------------------------------------------------------
The rules of the Kodokan Yudanshakai (Dan Grade Holders Association, i.e., 1 dan and higher ranks) circa 1935. Rules that make a lot of sense today.

1. Yudansha must constantly exhibit the spirit of Kodokan Judo.
2. Yudansha must master the essence of judo through constant, exhaustive training and polishing of their character by being exemplars for less experienced judoka.
3. Yudansha must abide by the rules of judo and take the initiative to kindly show less experienced judoka the rules.
4. Yudansha must exhaust all efforts and take advantage of cooperation to develop and diffuse judo.
5. Yudansha with opinions regarding judo should offer them to Shihan (i.e., Master Kano) through the Kodokan Management Division.

Translated by Lance Gatling
Embassy Judo
Director / Instructor
Jan 2017