Listopad 2016

Japonské základy

30. listopadu 2016 v 10:18 | júdanša |  Waza (Technika)


Koho zajímá, jak džúdó učí Japonci, tak níže je velmi pěkné video s velkým množstvím vysvětlení technik v postoje.


DVD ze semináře s Genem Jonenagou

30. listopadu 2016 v 10:08 | júdanša |  Waza (Technika)
Český svaz judo vydal na DVD záznam ze semináře s Genem Jonenagou.

Více info zde:
TMK ČSJu nabízí DVD ze semináře s Genem Yonanagou


Renšinkai džúdó dódžó 錬真会 柔道 道場

21. listopadu 2016 v 8:34 | júdanša |  Zajímavost

Renšinkai džúdó dódžó 錬真会 柔道 道場


O nás

Jsme velmi malé dobrovolné společenství lidí z Českých Budějovic a okolí, kteří se nepravidelně věnují cvičení technik džúdó. Nemáme ambice se stát velkým oficiálním klubem, spíše naopak jen cvičit sebe, případně postupně sdružovat zájemce o tradiční džúdó. Spojit síly a udržovat či rozvíjet naší tělesnou schránku, "na stará kolena" se zdokonalovat v technice džúdó a postupně poznávat džúdó v jeho rozmanitosti tak, aby po zdravotní i mentální stránce bylo přínosem pro naše životy. Z toho je patrno, že naše cvičení se liší od sportovně-výkonnostně založeného tréninku. Někteří z nás jsou členy Českého svazu judo. Někteří z nás mají dlouholeté zkušenosti se soutěžním zápasení v džúdó na různých úrovních v domácích i zahraničních soutěžích jednotlivců i družstev.

Jakým způsobem cvičíme džúdó

Své džúdó zdokonalujeme formou Učikomi (opakované nástupy), Jakusoku-geiko (dohodnuté cvičení - jeden útočí, druhý příjímá techniku), Kata (předpřipravené sestavy technik) - převážně Nage-no-kata, Randori (volné zápasení), techniky Gošin džucu (sebeobrany), Nagekomi (opakované hody). Ohledně Randori (hlavní metoda pro zdokonalování džúdó) navštěvujeme svůj mateřský klub, kde jsou pro volné zápasení lepší podmínky.

Individuálně mimo dódžó se věnujeme Tandoku-renšú (zlepšování technik o samotě - stínování), vlastní fyzické posilování, běh.

V našem velmi malém dódžó upřednostňujeme:
· používání bílého džúdógi
· v našem cvičení klademe důraz na Rei (upřímný pozdrav)
· snahu o lepší techniku džúdó (snahu o Ippon)
· rozvíjení praktických dovedností sebeobrany
· přátelské prostředí - respekt a úcta ke sparingům i soupeři
· chuť se učit, zkoušet

Citát níže byl oblíbený Džigoró Kanem (japonský pedagog, stvořitel džúdó z džúdžucu systémů boje) a odráží výchovný záměr jeho džúdó.

"Není důležité být lepší než někdo jiný, ale být lepší než včera."


MATSUSHO GAKUEN HIGH SCHOOL - UCHI MATA UCHI KOMI

14. listopadu 2016 v 9:09 | júdanša |  Waza (Technika)
Velmi pěkné a názorné vysvětlení zakladních bodů pro úspěšné provedení Kuzuši a Cukuri při Učikomi nácviku techniky Učimata.

MATSUSHO GAKUEN HIGH SCHOOL - UCHI MATA UCHI KOMI

S.F.Dobó a vystoupení v radiu v roce 1935 a 1936

8. listopadu 2016 v 10:35 | júdanša |  Zajímavost
Zde je několik málo z programů rozhlasových stanic v Československu (stanice Praha 2, Brno, Bratislava), kde F.S. Dobó propaguje Jiujitsu.

17.2.1935, stanice PRAHA 2, 14:50 - Dobo a Stein: Diskuze o Jiu-jitsu

30. 1. 1936 - stanice BRNO, 18:30 - Dobó: Braňte se (Jiu-jitsu)

21.2.1936, stanice Bratislava, 18:40 - Dobó: Něco o "Jiu-jitsu"

S.F.Dobó a další info k historii judo / jiujitsu

8. listopadu 2016 v 10:34 | júdanša |  Zajímavost
Autorem fotografií je pan František Illek. Datum vytvoření fotek je 2.11.1934 a zachycují momenty z kurzu džúdžucu ve Strakově akademii v Praze (dnes je zde sídlo Vlády České Republiky). V tehdejší době dům patřil Strakově nadaci a byl za symbolickou cenu pronajímán vysokoškolským spolkům - Akademický dům. Kurzy byly vedené F.S. Dobóem. Aktuálně fotografie pochází ze sbírek instituce Národního muzea - Historického muzea konkrétně Sbírka tělesné výchovy a sportu, Fotoarchiv tělesné výchovy a sportu. Některé fotografie byly později použity v knize S.F. Dobóa Základy jiu-jitsu

https://i37.servimg.com/u/f37/19/01/83/43/image_10.jpg

https://i37.servimg.com/u/f37/19/01/83/43/image_11.jpg

https://i37.servimg.com/u/f37/19/01/83/43/image_10.jpg

https://i37.servimg.com/u/f37/19/01/83/43/image_13.jpg


https://i37.servimg.com/u/f37/19/01/83/43/image_12.jpg

https://i37.servimg.com/u/f37/19/01/83/43/image10.jpg

Haruki Uemura - prezident Kódókanu - interview z roku 2014 nejenom o správném džúdó

6. listopadu 2016 v 17:07 | júdanša |  Kokoro (způsob myšlení)
Na webu http://judotalk.com/profiles/blogs/judo-news-day-3-results-grand-slam-tokyo-2014 je uveřejněný rozhovor s Harukim Uemurou - prezidentem Kódókanu a mimo jiné olympijským šampiónem džúdó z OH 1976 v Montrealu (kategorie bez rozdílu hmotností) a Mistrem světa. Rozhovor vzniknul u příležitosti Grand Slam turnaje džúdó v Tokiu v prosinci roku 2014.

Uemura vysvětluje pojem "správné džúdó", pokusím se z anglického interview uvést místo celého překladu pouze části -Uemurovi body a případně jednoduše do několika vět shrnout výklad:

"Pane Uemuro, můžete nám vysvětlit, co je správné džúdó?"
"Jistě víte, že džúdó je založeno na silných principech. Technicky vzato to jsou cukuri-kuzuši-kake shromážděné do pojmu Riai (prolomení rovnováhy soupeře - vhodně nastoupit - provedení techniky). Džúdó je rovněž založeno na principu "maximální účinnosti s minimálním úsilím" (seirjoku zen'jō). To znamená, že musíme použít to, co máme, hlavním cílem je zlepšit sami sebe a pomocí cvičení džúdó studovat respekt k druhým. Hovoříme-li o "správném džúdó" znamená to, že se snažíme a jsme ochotni šířit slova profesora Kana: "Džúdó je způsob, jak používat svou tělesnou sílu." Prostřednictvím cvičení džúdó (útoku a obrany) můžeme zlepšit techniku, ale i ducha a také přispíváme ke zlepšení lidskosti a tím napomáháme rozvoji společnosti.

Vše začíná od ducha džúdó a v džúdó všechno začíná s pozdravem ukázující respekt a uznání soupeře nebo partnera. Například, jestliže nějaký džúdista neprovádí správně pozdrav nebo nemá správné džúdógi, tak to je proti duchu džúdó. Správné džúdó je chytnout vašeho soupeře a pak použít techniku plus sílu a ducha k jeho překonání. Bojování není jen o technice a duchu, ale je také o tom, kam lidstvo a svět směřují."

Uemurovi body "správného džúdó": 1 - úklona, 2 - správný úchop, 3 - správná technika, 4 - Ippon, 5 - prokazování úcty

1 - je to úklona ("Vše začíná od ducha džúdó a v džúdó všechno začíná úklonou vyjadřující respekt a uznání soupeřovi nebo partnerovi.")
2 - správný úchop (s cílem jednání Riai - ve smyslu principu "maximální účinnosti s minimálním úsilím")
3 - správná technika (s cílem jednání Riai - ve smyslu principu "maximální účinnosti s minimálním úsilím")
4 - Ippon ("pokusit se získat ippon a vždy hledat nejlepší techniku", po správném úchopu zvolit správnou techniku a snažit se dosáhnout ipponu)
5 - prokazování úcty ("musíme zachovat úklonu. Jsme jediný olympijský sport, který ukazuje tolik respektu a uznání soupeře")

"Když jste učitel džúdó, není jen důležité učit, ale je důležité, aby lidé přemýšleli o tom, co dělají." Šúhari "Nejdříve se musíte naučit základy (ŠÚ). Pak budete muset znovu a znovu trénovat (HA) a nakonec budete muset přemýšlet o tom, co udělat a vyvinout si vlastní džúdó (RI), které je vám přizpůsobeno. ... Není důležité vyhrát nebo prohrát. Důležité je hledat krásnou techniku."