Říjen 2016

Hamada Hacujoki - excelentní výklad základů džúdó a Morote Seoinage

30. října 2016 v 14:56 | júdanša |  Waza (Technika)
Níže je video pana Hamady Hacujukiho (ročník 1955) z jeho semináře v Německu v roce 2005, kde vysvětluje techniku Morote Seoinage. Vysvětlované (jednoduchou angličtinou s prvky němčiny) základní body, metodika, příklady ve vysvětlování - vše velmi podobné až totožné s výkladem Gena Jonenagy v Praze před třemi týdny (akce Českého svazu juda). Dle mého excelentní výklad s velmi dynamickými ukázkami a mistrovskými provedeními Morote Seoinage. Práce rukávové a límcové ruky při vychýlení, práce celého těla, pozice nohou při nástupu do chvatu, kam směřují oči a hlava, pozice těla před a při hodu, vytváření situace pro použití Morote Seoinage z úchopu.


濱田 初幸 HATSUYUKI HAMADA - MOROTE SEOI NAGE
Posléze jsme dohledal, že pan Hamada učil džúdó na Nippon Sport Science University. To je stejná škola, kde pan Jonenaga absolvoval trenérství džúdó. Už jsme si toho všimnul několkrát u japonských učitelů/džúdó, že si v pozávodních letech cvičí džúdó a snaží si tak nějak udržet/neztratit svůj fyzický potenciál načerpaný úsilím v závodních letech. Hamadova dynamika chvatů je obdivuhodná.

Seminář s Genem Jonenagou - několik málo věcí z výkladu

11. října 2016 v 22:17 | júdanša |  Waza (Technika)
Ve fotogalerii ze semináře s Genem Jonenagou (anglický přepis jména je Gen Yonenaga) je zachyceno několik pěkných momentů z výkladu základů džúdó. Pokusím se vybrané fotografe okomentovat.

Celá galerie je zde - autor Míra Petřík z Týna nad Vltavou:
http://www.czechjudo.org/fotogalerie-2016-seminar-s-japonskym-trenerem-genem-yonanagou

Jonenaga ukazuje, jak Curite ("zvedající ruka" - límcová ruka) namotavá limec při Seoinage a také, že dělá jiný pohyb (táhne do strany) než při Goši-waza, tam Curite zvedá a přitahuje
http://www.czechjudo.org/Files/1/Gallery/img/063-2016_Seminar_Yonanaga.JPG


Práce Hikite ("tahající ruka" - rukávová ruka) - dopředu a nahoru - vytočení zápěstí - alias "koukání se na hodinky"
http://www.czechjudo.org/Files/1/Gallery/img/023-2016_Seminar_Yonanaga.JPG


Pozice lokte při Seoinage (ruka je rovnoběžně se zemí, ne výše, né níže)
http://www.czechjudo.org/Files/1/Gallery/img/149-2016_Seminar_Yonanaga.JPG


Dívat se dopředu a mít narovnané tělo, snížit se v nohách
http://www.czechjudo.org/Files/1/Gallery/img/068-2016_Seminar_Yonanaga.JPG


Pozice při Seoinage v okamžiku těsně před hodem, až pak se dívat dolů
http://www.czechjudo.org/Files/1/Gallery/img/110-2016_Seminar_Yonanaga.JPG


Óučigari - pohled vzad přes rameno a tělem vrazit do soupeře
http://www.czechjudo.org/Files/1/Gallery/img/183-2016_Seminar_Yonanaga.JPG


Co mě nejvíce zaujalo? Dvě skutečnosti:
1, Pozice nohou při cukuri
2, Rei - provádění úklony vždy když začínal a končil cvičení s Ukem při ukázkách

ad 1, Pozice nohou při cukuri. Přední noha se umisťuje do vrcholu trojúhelníku špičkou vpřed směrem k Ukemu a zadní noha se s energickým přidupnutím přisune před ní (Jonenaga ukazoval až na středovou osu). Při přísunu zadní nohy je pokrčit kolena. To vede ke snížení boků, těma pak otočit a po té dojde ke správnému umístění nohou pro Gošiwaza, Seoinage, Učimata. Pozice nohou je pak v pořádku, naše boky jsou níže než Ukeho a horní polovina těla je vzpřímená.

Jonenaga ukazoval téměř stejnou pozici nohou při Cukuri u Óučigari. Jen s tím rozdílem, že nohy nebyly ve vrcholu trojůhelníku, ale blíže k Ukemu, na přeponě ( spojnici Ukeho chodidel).

Trochu je to vidět na téhle fotce, nicméně není to úplně vypovídající, co jsem chtěl sdělit. Prosím podívejte se na Jonenagovo pozici chodidel - špička pravé nohy směřuje dopředu, levá noha je na špičcce přidupnuta blíže k Ukemu a na středové linii. Nohy jsou pokrčené v kolenou, boky jsou níže než Ukeho a tělo je rovně.
http://www.czechjudo.org/Files/1/Gallery/img/186-2016_Seminar_Yonanaga.JPG

ad 2, provádění Rei (úklony) vždy když začínal a končil cvičení s Ukem při ukázkách
Úklona Ukemu není nic, co by zanedbával. Naopak mohli jsme vidět řádné ( slušné=slušnost ) provedení úklony vždy při ukázkách či výkladu před začátkem a po skončení.


Seminář v Praze s Genem Jonenagou

11. října 2016 v 18:43 | júdanša |  Waza (Technika)
V neděli jsem se zúčastnil semináře džúdó v Praze na Folimance s Genem Jonenagou (anglický přepis: Gen Yonenaga) Je to mladý japonský džúdista, absolvent Nippon Sport Science University v Tokiu se zaměřením na trenérství džúdó). Pořadatelem akce byl Český svaz džúdó a seminář byl zaměřený na Nage waza a Katame waza.

Byla hojná účast zájemců z Čech. Moc se mi líbilo, jak pan Jonenaga ukázal a vysvětlil detaily základních pohybů a činností při kuzuši a cukuri. Také demonstroval a sami jsme si vyzkoušeli průpravná cvičení pro zvládnutí přednášených skutečností ( Kuzuši (práce rukou a celého těla pro zlomení rovnováhy soupeře), Cukuri (pozice nohou a těla v nástupu do chvatu, směr pohledu), Učimata, SeoiNage, Óučigari, Ukemi, přechody v Newaza, Kumite (boj o úchop) ). Hojně se cvičilo i ukazovalo, zpotil jsem se při cvičení jako při tréninku.

O detailech, co mě zaujalo, někdy v blízké době napíšu více.

Nicméně jsem byl za vysvětlení základních věcí osobně velmi vděčný a bude trvat nějaký čas, než si ve svém cvičení skutečnosti opravím. X věcí jsem prováděl špatně nebo nepřesně, ač jsme je znal z japonských videí a výkladem jsem dostal odpovědi na problémy, na které jsem přišel ve svém cvičení.

Díky panu Štěpánovi z Olomouce a Českému svazu judo za uskutečnění akce. Prosím jen takových více.

Více info a gelerie na webu Českého svazu juda.

Výukový film Hiroši Saitóa

1. října 2016 v 7:59 | júdanša |  Waza (Technika)
Loni zemřel vynikající japonský džúdista Hiroši Saitó (斉藤 仁 Saitō Hitoshi, 2.leden, 1961 - 20.leden 20, 2015). Vyhrál dvě Olympijská zlata (1984, 1988), několikrát se stal Mistrem světa - vše ve váhových kategoriích nad 95 kg nebo bez rozdílu hmotnosti.

Na youtube se objevilo výukové video s jeho technikami i jeho komentářem. Zde je.

JUDO TECHNIQUES: Hitoshi Saito 斉藤 仁 - Judo pafekuto masuta