Září 2016

Tokui-waza japonských mistrů

30. září 2016 v 17:50 | júdanša |  Waza (Technika)
V randori či šiaj umí zkušení džúdisté vytvořit situaci, kdy mohou zaútočit svojí osobní (oblíbenou, dobrou) technikou ( 得意技 Tokui waza). Provádějí ji z různých situací, pozic, směrů pohybů. Umí využít vzniklé šance pro útok, kdy soupeř provede nějaké odkrytí nebo zaváhání ( vytvoří se otevření pro útok - suki ). Tato schopnost je jedním z cílů tréninku džúdó - naučit se vytvářet/rozpoznat situace příhodné pro útok a zaútočit.
To klade důraz na zvládnutí pokročilých koncepcí prolomení rovnováhy ( kuzuši ) protivníka. Starší video níže je celé o těchto koncepcích, japonští mistři je veřejně ukazují. Můžete tam vidět Jasuhira Jamašitu a další japonské šampióny.

Champion Tokuiwaza

Ukázka džúdó od studentů Nippon Sport Science University

17. září 2016 v 10:10 | júdanša |  Waza (Technika)
Nippon Sport Science University demonstration in Melbourne- Judo
https://www.youtube.com/watch?v=KuzbR40lzg4


Moc pěkná ukázka džúdó od mladých japonkých studentů z Nippon Sport Science University s japonským a anglickým komentářem. Vše ve 13 minutách. Dle mého komplexní ukázka džúdó.

Ukemi ( ukázka základu džúdó - schopnosti bezpečně padat
části technik z Košiki-no-kata, Kime-no-kata, Nage-no-kata (Představení historie a principů džúdó)
Renraku waza (kombinace technik hodů - navazování technik dle reakce protivníka na techniku)
Kaeši waza (techniky protichvatů - obrana na techniky hodů dle útoku protivníky s využitím jeho pohybu)
Nagekomi (opakování techniky hodů pro lepší zdokonalení techniky)
Randori (volný boj v rámci povolených(zdraví neohrožujících technik) technik)

Rozhovor s Kacuhiko Kašiwazakim

15. září 2016 v 18:13 | júdanša |  Zajímavost
O japonském Mistru světa v džúdó Kacuhiko Kašiwazakim se tu už několikrát psalo třeba zde: http://judonokenkyu.blog.cz/1406/hvezdy-japonskeho-dzudo-2-kacuhiko-kasiwazaki

Tento vynikající technik Sutemiwaza a Newaza je pro mnoho džúdistů inspirací jeho Joko-Tomoe-Nage je užasná. Našel jsem rozhovor s ním v angličině a mimo jiné mě zaujaly dvě věci.

1. Zdůvodňuje, proč dnešní pravidla, kdy se nesmí chytat za nohy, se mu nelíbí a jsou pro džúdisty menších postav znevýhodňující - způsob boje, kdy se zablokují boky a nohy je způsob, jak džúdista menší postavy může bojovat proti větším. Větší džúdisté často využívají dominantního úchopu. Tyhle omezení v pravidlech znevýhodnují v kategorii bez rozdílu hmotnosti, která je v Japonsku považována za nejprestižnější menší džúdisty.

2. Poodhaluje plán svojí přípravy, kdy většina jeho času bylo stínové učikomi (snad tandoku renšú) a až dva týdny před závody navštěvoval univerzitní střediska džúdo pro četná randori. Byl asi jediný z té špičky v Japonsku, kdo se takto připravoval.

Odkaz
An interview with judo master Katsuhiko Kashiwazaki

-----------------------------
An interview with judo master Katsuhiko Kashiwazaki


By Lincoln Han
Dec. 23, 2014


Katsuhiko Kashiwazaki is the 1981 World Champion of judo at -65kg from Japan. He is well known in the judo circle for his mastery of newaza (ground work) and sutemi waza (sacrifice throwing techniques), in particular, yoko tomoe-nage. At present, he is the head of the International Department and Judo Department at International Budo University in Japan. In December 2014, few days before Christma, he came to Italy to teach a seminar of his favorite techniques. I had a chance to catch up with him and ask few questions.


What do you think about the current judo competition rule that prohibits any leg-grabs?

A: I don't like it. I cannot use 40% of my techniques such as kuchiki daoshi, leg-grabbing o-uchi-gari.


How does this affect judo in open weight?

To block the lower hip and legs is important for a small man to fight a bigger man. It is bad because now you practically cannot fight open weight because you cannot block the legs or hip when the bigger and taller opponent attacks from a dominant grip.

In Japan what rules do they use in domestic competitions?


In Japan there are two main rule sets: Now they use the new IJF rules in most competition. Unfortunately there is not enough influence from the Kodokan. It's a political problem. The All Japan Judo Federation does not work together for a common goal with the Kodokan. The IJF has too much influence in the direction of international judo and the A. J. J. F. and Kodokan are always behind.


The dominant nature of the IJF is not a good thing for the development of traditional judo. The All Japan Judo Federation must work harder to restore the traditional judo techniques in sport judo.


How difficult did you find it to train and maintain technical proficiency, conditioning and strength when you trained alone from 22 to 30. Did you find it difficult when entering competition again?


I was a particular case in Japan because I was working as a high school physical education teacher during that time at a remote place in northern Japan. At the beginning I would try some techniques with my students but later I realized that what often worked on them did not work when I went to train with stronger judo players at the universities. This is because my students were too weak, so I decided not to do randori with them anymore and train mostly shadow uchi-komi by myself. It was better this way.Generally, two weeks before a competition, I would go to train with the university judo teams and do randori. It was enough to prepare for competitions. I am a rare case to have trained and competed like this, as far as I know I was the only one in Japan who trained like this for high level competitions.


At what point did you decide to change your judo completely and abandon morote seio-nage?


After I broke my elbow three times I had to change my technique. That was before I entered university.


Had you not injured your elbow, do you think your judo would be very different?
I probably would not have developed such an effective tomoe-nage and newaza; and I probably would not have won the world championship.


Are there some top competitors in Japan today that you think are newaza specialists and have very effective competition newaza?


There are some women on the national team who are consistently very good at newaza and they can effectively apply it consistently in high level international tournaments. In the men's team, currently there are not many players who fit this description. They have good newaza, but it's not their main technique of winning.