Únor 2016

2015 World Kata Clinic - Nage no kata

17. února 2016 v 8:07 | júdanša
2015 World Kata Clinic Nage

Video ze semináře 2015 World Nage no kata clinic v Amsterdam v Nizozemí pan učitel Šinro Fudžita (8.dan Kódókan - ředitel Mezinárodního oddělení Kódókanu) vysvětluje Nage no kata. Jako demonstrátoři jsou japonští Mistři světa ve cvičení této kata Mičito Sakamoto a Takajuki Jokojama.

Z výkladu si lze odnést mnoho informací, jak co v kata provádět, i proč přesně takhle a mnoho ideí si lze vzít do praxe randori. Pan Fudžita na mnoha technikách z kata vysvětluje, jak kontrolovat protivníka, jak ve scénáři kata reaguje v situacích Uke a jak se to promítá do technik Toriho. Tenhle výklad v angličtině (na japonské poměry velmi slušné) může pomoci k porozumění, že Nage no kata nejsou žádné mrtvé techniky, ale vodítko jak lépe pochopit a naučit se způsobům vyvést protivníka z rovnováhy a provést na něm techniku v souladu s efektivním využitím sil. Vynikající je provedení demonstrátorů Sakamota a Jokojamy.

Tři úrovně studia džúdó

5. února 2016 v 22:55 | júdanša |  Kokoro (způsob myšlení)
V roce 1918 Kanó vysvětlil 3 úrovně studia a snahy v džúdó:
Nízká úroveň - student se učí metody boje. V tomto smyslu džúdó není rozdílné od jiných bojových umění, jako například šermířství.
Střední úroveň - džúdó pomáhá zocelit, posílit tělo a myšlení pomocí důsledného a přísného tréninku a sebedisciplíny. Student na této úrovni cítí zadostiučinění pomocí tréninku, vítězství v zápasech a zkušenostech ze speciálního estetického pocitu.
Vyšší úroveň - zkušenosti studenta jsou dokonalým sjednocením techniky a základních principů džúdó. Toto je vrchol tréninku a fyzická i mentální síla je hromaděna pomocí pilného cvičení, pak ta musí být užita ke prospěchu ostatním lidem. Žák se musí učit, jak vytvářet a používat energii pro jejich vlastní prospěch. Jakmile je toto jednou provedeno, žák bude v pozici, kdy bude hrát roli při zlepšování podmínek pro svoje bližní.
Zdroj:
Jigoro Kano and the Kodokan - An Innovative response to modernisation, Kano Sensei Biographic Editorial Commitee a Alex Bennett, Kodokan Judo Institute, 2009, anglicky

Další zdroj:
The Three Levels of Judo
We have now established judo's three aspects -- training for defense against attack, cultivation of the mind and body, and putting one's energy to use. We have also affirmed judo's highest goal as self-perfection for the betterment of society. For the sake of convenience, let us place the foundation -- training for defense against attack -- at the bottom and call it lower level judo. Let us call training and cultivation, which are by-products of training for defense against attack, middle-level judo. The study of how to put one's energy to use in society comes last, so let us call it upper level-judo.
When we divide judo into these three levels, we can see that it must not be limited to training for fighting in the dojo, and even if you train your body and cultivate your mind, if you do not go a level higher, you truly cannot benefit society. No matter how great a person you are, if you die without achieving anything, as the proverb says: "Unused treasure is a wasted treasure." It can be said that you perfected yourself, but it cannot be said that you contributed to society. I urge all practitioners of judo to recognize that it consists of these three levels and to undergo their training without undue emphasis of one aspect over another. -- Jigoro Kano, founder of Judo

Speciální seminář v Kódókanu vedený učitelem Motonari Samešima

2. února 2016 v 7:29 | júdanša |  Kódókan
Koncem ledna se v Kódókanu v Japonsku konala série vzdělávacích akcí pro trenéry a rozhodčí Mezinárodní federace džúdó.

Zde je info z akce na webu Kódókanu:
Special seminar for IJF referees and coaches

Některá videa ze seminářů se objevila na internetu. Mně mimo jiné zaujal seminář pana učitele Motonari Samešima z Kódókanu - 8.dan. Seminář je v japonštině s anglickým překladem a mnoho instruktorů z Kódókanu předvádějí techniky.

Z něj byl pořízena dvě videa, kde je v poměrně krátkém čase - dohromady cca 1 hodina 15 minut vysvětleno a představeno velmi podstatných věcí o džúdó:
Smysl džúdó, Reihó, Ukemi, Happo no Ukemi (pády do osmi směrů), Zanšin (ostražitost), Taisabaki, Kuzuši, Happo no Kuzuši (vychýlení do osmi směrů), Cukuri, Kake, Kime etc.

Spesial seminarby Kodokan. Leading by M. Sameshima

Essence of judo. Leanding by Motonari Sameshima

Rinen, Kappó, Techniky hodů (Ukigoši, Harai Goši, Curikomi Goši - jejich vznik v randori, jejich cvičení v kata), Katame waza - Osaekomi waza prováděná do kruhu s neustálou kontrolou Ukeho, Učikomi (různé způsoby v Nage waza, i Učikomi v Katame waza), Jakosoku Renšú, Randori etc.

Mockráte díky autorovi Davit Khitaryan za videa na youtube. Vynikající podívaná, super vysvětlení i ukázky.
Many thanks to Mr. Davit Khitaryan from Armenia for recoding this events and for sharing them in youtube site.

----------------------------
Videa celých přednášek z dnů akce:
IJF Referee & Coach Seminar 2016 - Part 1
https://www.youtube.com/watch?v=kLy8ggzTWpw

IJF Referee & Coach Seminar 2016 - Part 2
https://www.youtube.com/watch?v=xwJ3jViNN1c