Červenec 2015

Další fotografické střípky k historii džúdó v Československu

31. července 2015 v 18:51 | júdanša |  Zajímavost
Podařilo se mi po roce vlažného shánění sehnat v antikvariátu knihu Základy Jiu-jitsu (1936/37) od Stefana Fülöpa, který používal přezdívku Dobó (S.F. Dobó) a byl velkým průkopníkem cvičení džúdžucu a džúdó v předválečném Československu. V knize je věnování od F.S.Dobó panu profesorovi Švárovi z 17.2.1937.

Již o historii džúdžucu a džúdó v předválečném Československu jsem napsal pojednání zde:

Pionýrské časy džúdó v Československu


Trochu upravený text a doplnění o některé drobnosti byl uveřejněn v angličtině v bulletinu Kanó society číslo 25. Velkou měrou o tento text se zasloužil pan Llyr Jones z Kanó Society. Bulletin v pdf je možno stáhnout zde:
"The early days of Judo in Czechoslovak Republic (and the contribution of the London Budokwai)"

V následující knize lze nalézt několik fotografií, které dokládají obrazně uvedené skutečnosti, předchozího článku. Nicméně rád bych zmínil skutečnost, že v tehdejší době bylo džúdó/džúdžucu chápáno, jak sportovní klání, tak se cvičilo i pro sebeobranu. Obsah knihy též ukazuje, že Dóbó a další měli znalosti Kanovo filozofii ( principech Seirjoku Zenjó (Nejefektivnější využití síly) a Džita Kjóej (Prospěšnost pro sebe i druhé) - čerpali tak z jeho osobní návštěvy v Praze roku 1936, taktéž jeho projevů z let předcházejících, info či překlady jsem dával již sem na web. Historie džúdžucu (jiu-jitsu , jak píší) od Františka Smotlachy v předmluvě této knihy velmi podrobně mapuje vývoj cvičení džúdžucu od roku cca 1907 v zemi české, nicméně je zmíněna návštěva Džigoró Kana pouze v roce 1936. O roce 1933, 1934 se nezminuje vůbec. Ač se v české džúdó literatuře tatonávštěva často udává i v těchto letech, tak se zdá, že skutečně k ní nedošlo.

F.S. Dobó
http://www.kitayama-junyu.info/img/fsdobofoto/fsdobo.jpg

Společná fotka japonského učitele Gundži Koizumiho z londýnského klubu Budókwai and F.S.Dobó
http://www.kitayama-junyu.info/img/fsdobofoto/fsdobo_gunjikoizumi.jpg

F.S. Dóbó učí džúdžucu dozorce zemské donucovací pracovny ve Znojmě - zřejmě nácvik Udegarami jako odváděcí techniky

Fotka z prvního Mistrovství Evropy v Džúdó/Džúdžucu, který se konal v Kristal Palast v Dráždanech v Německu roku 1934 je na ní zachycen F.S. Dobó i Alois Cígner při slavnostním nástupu (zleva jako 15. F.S.Dobó a 14. Alois Cígner)

Foto z návštěvy vedoucí úřadu japonského velvyslanectví Dr. Noboru Ogawy ve Vysokoškolském sportu, kde přihlíží cvičení džudó. Dr. Ogawa sedí uprostřed, po jeho pravici sedí Dr. Gerolf Coudenhove-Kalergi (tajemník japonského velvyslance), po jeho pravici je Dr. František Smotlacha (Od roku 1936 první prezident Svazu Jiujitsu). Stojící/dozorující džúdista na tatami je F.S. Dobó.

Momentka z lekce JiuJitsu (džúdžucu) na Masarykově studentské koleji v Praze - zřejmě nácvik Udegarami jako odváděcí techniky - napravo dohlíží F.S.Dobó

Japonští džúdisté Ičiró Hatta, Kendži Sugijama při své výuce v Praze (rok 1935) v rámci kurzu pro cvičitele - zleva J.Želinský, Dr. Ičiró Hatta, Kendži Sugijama, F.S.Dobó a Alois Cígner.

Anglická džúdistka a čerstvá držitelka 1.danu slečna Sarah Mayer, která společně přicestovala z Japonska s učiteli Hattou a Sugijamou (rok 1935). Na fotce nasadila techniku škrcení F.S. Dobó.

Fotka Džigoró Kana vyučujícího v Praze (září roku 1936) - F.S.Dobó v kimonu přihlíží, Uke Džigoró Kana je Alois Cígner, prihlížející pán je František Smotlacha

Věnování z knihy

Sató & Jamašita - Základy & trénink džúdó

31. července 2015 v 15:48 | júdanša |  Waza (Technika)
Na videu níže japonští džúdisté let munulých Nobujuki Sató (3 x Mistr světa) a Jasuhiro Jamašita (Olympijský vítěz, 4x Mistr světa) ukazují velmi pěkně základy džúdó a též způsob nácviku. Vše trvá cca 2 hodiny. Doporučuji všem shlédnout, koho zajímá japonský způsob cvičení džúdó.

Sato & Yamashita - Judo Basics & Training

Video o džúdó z dokumentu Budo: The Art of Killing

24. července 2015 v 10:31 | júdanša |  Zajímavost
Hezké video, které ukazuje džúdó. Video pochází z filmu Budo: The Art of Killing z roku 1978. Trochu nešťastný název filmu však odkrývá velmi pěkné pohledy na japonská budó - cesty bojových umění - však spíše ve významu - cesty sebezdokonalení pomocí tréninku bojových umění.

Kolem 1:15 je možno vidět zajímavé cvičení na posílení zápěstí s láhvema. Později nácvik technik hodů bez soupeře ( s pásek zavěšeným na stromě ). Těch zajímavostí je tam daleko více. Na videu je také často vidět Isao Okano - olympijský vítěz z roku 1964 a též Mistr světa, velký technik a dnes v Evropě i Americe oblíbený učitel džúdó.


Kuacu či Kappó - u nás pozapomenuté

22. července 2015 v 0:09 | júdanša |  Waza (Technika)
Nedávno jsem viděl video z Tsukinami šiai v Kódókanu. Po nasazeném škrcení jeden ze závodníků usnul. Rozhodčí jej pomocí technik Kuacu či Kappó rychle probral k vědomí.
Zde je odkaz - čas kolem 1:30 :
https://www.youtube.com/watch?v=MzI4bR2lXVM


Čas od času se džúdista při tréninku nebo závodech s uspáním, setká. Já jsem se povětšinou setkal s reakcí rozhodčích, že zvedají nohy a dotyčného probudí. V některých zápasech MMA se toto stává také a mnohdy rozhodčí neví, co má dělat.

Kuacu-hō 活法 ( také možno číst kappō - znaky stejné, jedná se o jiné čtení znaků)
Techniky resuscitace, pomoci v džúdó (po škrcení, vyraženém dechu po pádu, nárazu do genitálií, tečení krve z nosu atd., případně chiropraktické techniky, či techniky pro obnovení krevního oběhu) přišly do osnov džúdó ze škol džúdžucu. Našel jsem v literatuře několik zmínek, že se učitelé korjú džúdžucu živili často jako chiropraktici. Měli tak znalosti anatomie a jejich způsobů východní medicíny. Při tréninku bojových umění docházelo ke zraněním a tak byla potřeba řešit dané situace, či si umět pomoci. Adepti džúdžucu studovali vztah bojových technik Sappó na organismus člověka a i vztah medicínských technik Kappó na organismus člověka. Techniky Kappó, Kuacu se Džigoró Kanó učil od svých džúdžucu učitelů a techniky tak byly součástí výuky od počátků džúdó. Nicméně v posledních generacích džúdistů jsou toto víceméně nepředávané techniky. Já osobně přímo neznám v ČR nikoho, od koho by se daly tyto techniky naučit. Nicméně dozvěděl jsem se, že Štěpán Benca (5.dan WIBK) z Prahy se od japonských učitelů tyto techniky učil.

Zdravotní péče je v dnešní době dostupnější, účinější, efektivnější, tak ani není motivace dané techniky studovat. Západní první pomoc je v osnovách cvičitelských a trenérských kurzů džúda.
Z toho, co jsme se mohl dočíst, tak v Kappó či Kuacu se působí na nervové stimulace úderem nebo tlakem na tlakové body akupunkturních drah, což má za následek uzdravující či zlepšující stav. Nemám medicínské vzdělání západní, ani asijské, abych mohl relevatně objasnit podstatu a funkčnost těchto technik, nicméně empiricky jsou za staletí odzkoušené a funkční a jejich znalost se může hodit v situacích vzniklých během tréninku. V minulosti byly předávány pouze ústně (kuden) a jen instruktorům.

Vím, že v minulém desetiletí pan učitel Kubota (hlava školy Tendžin Šintó rjú, kterou spolu s Kitó rjú studoval v mládí Džigoró Kanó) docházel do Kódókanu a vyučoval některé z těchto technik, tak jak je znala jeho škola. Taktéž ve starších či starých knihách džúdó se dá najít popis těchto technik. Je jedno, zda se jedná o české knihy, japonské, nebo anglické (například: Canon of judo od Kjúzó Mifuneho). Na konci příspěvku přidám popis některých mých knižních zdrojů a snad některé teoretické podklady pro studium. Nicméně si myslím, že zde je velmi potřebné předání od osoby znalé, což já nejsem, tak prostě berte toto vše s rezervou a jen jako výčet, co sjem objevil k tématu. Rád bych se tyto techniky naučil, budu rád, když bych se mohl dozvědět od někoho z ČR více.

Četl jsem příspěvek od Syda Hoare z Velké Británie, kde vzpomíná na občasné lekce Trevora Pryce Leggetta, jenž bral své pokročilejší žáky a učil Kuacu v praxi. Každý si škrcením "uspal" svého Ukeho a zkoušel techniky pro navrácení oběhu. viz článek Katsu Revival Techniques by Syd Hoare
Zdroj: http://www.sydhoare.com/KATSU%20REVIVAL%20TECHNIQUES-1.pdf
nebo
http://judo.forumsmotion.com/t1977p15-teaching-of-katsu-kappo-and-kiai#19572

Mezinárodní federace džúdó IJF ve svém apelují na rozhodčí, aby tyto techniky studovali i když v některých zemích mohou být zakázány a byli ochránci fyzické, kulturní a filozofického vyjádření džúdó.

"It is the same for the" kuatsu ", techniques of resuscitations and articular
mobilizations practiced about forty years ago by the judo teachers and the
referees which are on our days forbidden in some countries. Their practice is
not allowed but their knowledge is part of the judo heritage and in no case
must be forgotten.
The referees are the guards of the physical, cultural and philosophical
expression of Judo."
Zdroj: http://www.intjudo.eu/upload/2014_11/22/141664994165105156/ref_rules.pdf

Na jednom japonském blogu lze nalézt fotku, kde na školení rozhodčích džůdistická federace prefektury Togiši v Japonsku přednášející učí techniky Kuacu - 06.10.2012 - zdroj http://nishiju.blog.fc2.com/blog-entry-61.html

Ještě stojí za minimálně poznamenání, že medicínské techniky džúdžucu a džúdó jsou nadále rozvíjeny a dokonce učeny na některých školách či institucích v Japonsku pod názvem Terapie džúdó. Jedná se o státem certifikovaný obor u nás podobný druhu fyzioterapie - více info:

Na závěr link na dokumenty a jedno video na Youtube, kde jsou představeny některé z technik. Hloubku a správnost provedení technik nejsem schopen posoudit.

Kappo-waza: técnicas de reanimación a estrangulación
https://www.youtube.com/watch?v=iBySHXhE5Ts


Correlative study of Sappo and Kappo. -From Waza(technique) of TenjinShinyo-Ryu.-
KAZUHIKO KUBOYAMA
IPU Department of Health Science, Faculty of Physical Education (Japan)
http://judoresearch.org/wp-content/uploads/2013/10/Kazuhiko-Koboyama.pdf

Hayanawa Kappo Kenpo Kyohan Zukai Zen 1898

Kniha Canon of judo od Kjúzó Mifuneho na svém konci obsahuje popis technik. - strana 245-249

Vysvětlení termínu Kappó na webu Judo Channel
http://www.judo-ch.jp/english/dictionary/terms/kappou/

Sasakiho průvodce technik džúdó

11. července 2015 v 22:29 | júdanša |  Waza (Technika)
Zde na blogu jsme už dával několik videí od Šindžira Sasakiho (3.dan, - http://www.sasaki-judo.com/about/ ). Dnes je tu jeho stručný průvodce základy technik džúdó a Seoinage.

Sasaki Judo Techniques Tutorial


Sepinage a jiné příklady Nage waza
Kumite (Jak držet) - práce zápěstí, Hikite, Curite
Jak vstoupit do chvatu - Cukuri - pozice nohou do trojúhelíku
Jak zlomit soupeřovu rovnováhu Kuzuši - Cukuri-Kuzuši - práce Curite a Hikite, pozice těla Toriho a Ukeho
Jak být dobrým Uke (jeho postoj) při Učikomi
Seoinage a samostatný trénínk - Tandoku Renšú
pozice nohou do trojúhelíku
Seoinage s expandéry


Níže info o Sasakim z http://www.sasaki-judo.com/about/

Shinjiro Sasaki (3rd Degree Black Belt)
Sensei Shinjiro Sasaki started Judo at the age of six in his home town of Hiroshima, Japan. Ar the age of 18, he continued his study of the sport at the world renowned Kodokan, the home of Judo as established by Jigoro Kano, founder of Judo in 1882. After graduationg with a degree in Law, Sensei Sasaki became a top Judo player on the famous Ryotokuji Japanese professional Judo team. His career as a professional Judoka extended into international competition, ranking him as one os the top Judokas in the world and a contender for the 2008 Olympics. In 2005, Sensei Sasaki took gold at the Kodokan Cup making him the Japanese National Champion in the 60kg weight division.

Reigi a Důstojnost džúdisty

8. července 2015 v 22:45 | júdanša |  Kódókan
V poslední době nemám moc času, abych se věnoval překladům textů z webu Kódókan Institutu. Nicméně jsou tam dva pozoruhodné texty od Džigoró Kana. Brzy budou sto let staré, nicméně stále aktuální dle mého a ukazují přesah učení Džigoró Kana do celého života. Oba jsou v angličtině na adrese http://kodokanjudoinstitute.org/en/courtesy/grace/
Snad se poštěstí je v nějaké dohledné době přeložit. Kdyby překlad chtěl udělat někdo ze čtenářů blogu. Budu mu velice vděčen a o jeho širší publikování i uvedení jeho jako autora překladu se postarám.

První článek má název Reigi. Slovo Reigi vyjadřuje zdvořilé chování - systém etikety. V textu Kanó apeluje na džúdisty, aby přemýšleli o svém chování a tříbili jej a bývali zdvořilí a slušní. Apeluje na správný, elegantní a vyvážený postoj, jak v mysli, tak v držení těla při jakémkoliv jednání. Toto je dle Kana schodama k úspěchu v životě.

Druhý článek je o důstojném chování džúdisty. Kanó v něm nastiňuje pět složek, které tvoří mužskou důstojnost. Jedná se o etiketu, životní styl, zdvořilost, pracovní morálku a ideály. Níže jsem se snažil velmi zestručnit podstatu Kanova sdělení k jednotlivým složkám.

Etiketa:
slušné chování v souladu s naší pozicí ve společnosti bez marnotratnosti
Životní styl:
podstatou je korektní a skromný život
Zdvořilost:
zabránit nerovnováze mezi slovy a činy, zabránit sobectví a lhostejnosti k blahu druhých
Pracovní morálka:
pomáhat druhým, nezneužívat svojí sílu, naopak díky ní prosazovat spravedlnost, pracovat na sobě, abychom neupadli do špatných návyků
Ideály:
veškeré jednání by mělo být konáno na základě nejušlechtilejších ideálů, je žádoucí přijmout vyšší ideály než je prestiž, zisk, moc - usilovat o sebezdokonalování k cílům nesobeckým a prospěšným společnosti

Tématem kaligrafie je fráze Džundó Seišó 順道制勝 z Muzea Kódókanu. Termín Džundó Seišó vyjadřuje ideu "bez ohledu na vítězství nebo prohru, je třeba dodržovat správnou cestu, a to i v případě, že prohrajete tímto následováním této správné cesty, to je cennější než vítězství v rozporu s cestou."
Zdroj obrázku http://kodokanjudoinstitute.org/images/courtesy/grace/01.jpg