Březen 2015

Příručka ke kata od Kódókanu

28. března 2015 v 10:11 | júdanša |  Waza (Technika)
Pro ty džúdisty, kteří se zajímají, cvičí, studují kata, tak Kódókan dal k dispozici zdarma ke stažení englické příručky.

Dosud byly tyto příručky pouze v japonském jazyce a jen ke koupi v éšopu Kódókanu nebo přímo v obchodě Kódókanu v Tokiju. Oproti japonské verzi jsou příručky o trochu více podrobnější.


Zatím jsou přístupny pro Nage-no-Kata, Katame-no-Kata, Kime-no-Kata, Kódókan Gošin-džucu, Džú-no-Kata. Připravují se ještě Icucu no kata a Košiki no kata.

Ke stažení jsou na odkazu níže: Kodokan KATA Textbook

K těm příručkám ke kata je třeba dodat ještě jednu věc. Překladatel příruček do angličtiny Lance Gatling podotknul, že původní zadání Kódókanu bylo, přeložit japonské texty do angličtiny. Nicméně shledával, že je nutno některé výrazy lépe rozvinout a popsat, aby anglickému čtenáři dávaly smysl. Nicméně oproti japonské tištěné verzi též obsahují lepší a smysluplnější fotografie ke kata. A text je vlastně základní popis kata a slouží mimo jiné jako pomůcka k výkladu ke stážím ohledně kata v Kódókanu. Text se dá samozřejmě různě interpretovat a tak cílem je brát obsah textu pouze jako pomůcku k výkladu učitelů v Kódókanu.

Kosei Inoue a jeho kombinace Kosotogari -> Učimata

20. března 2015 v 10:21 | júdanša |  Waza (Technika)
Níže na videu je ukázka kombinace (reanraku waza) technik hodů Kosotogari -> Učimata. Tori z předvádějích džúdistů je olympijský vítěz Kosej Inoue. Moc hezká ukázka, jak přinutit ukeho k pohybu/reakci pro nasazení vlastní techniky.

Tori Kosej Inoue nejdříve nastupuje na boční techniku, uke reaguje pootočením boků k torimu a tím mu blokuje použití jeho boční techniky. Inoue však pokračuje jako by pokusem o podmet přední nohy ukeho chvatem Kosotogari (nicméně k podmetu vlastně nedojde), uke uhybá nohou a zakračuje a otvírá svoje boky. Toho Inoue využívá, pohybem za ukem se opět k němu přibližuje a nastupuje a hází pomocí ideálně postaveného/otevřeného ukeho techniky Učimata.

「柔道技術の習得 其の一 ko soto gari / uchi mata

Inoue na svých DVD of Fighting Films ukazuje svoje účinné používání Kosotogari. Je vidět, že má provázaný systém s různými reakcemi ukeho. Kosotogari -> Nidan Kosotogari, Kosotogari -> Učimata.

Anketa pro návštěvníky těchto stránek

7. března 2015 v 10:52 | júdanša |  Nezařazené
Ahoj,
tentokrát bych se rád zeptal návštěvníků tohoto blogu, za považují tento blog nebo texty a videa na tomto blogu za jim užitečné, či nikoli. Přiznám se, že sem dávám informace, třeba co mi přijde zajímavé a předkládám svůj pohled, který se zřejmě asi zrovna neztotožňuje s dnešním hlavním proudem džúdistů.

Vice méně hledám v různých zdrojích, co vše džúdó znamená a obsahuje - původní významy a s tím zjištěné skutečnosti, správné provedení technik, pohledy různých kvalifikovaných džúdistů na techniku i filozofii džúdó. Zajímá mě také přesah významu džúdó, než jen jako sportovní zápolení, jelikož, jak zjišťuji, tak je to jen malá část džúdó. To obsahuje daleko širší podtext s cílem vzdělávat a utužovat tělo a ducha, sebezdokonalovat sebe a svou činnost ku prospěchu sebe a společnosti .

Rád bych tedy i nějakou odezvu, zda i moje texty či osvětlení také oslovují někoho dalšího či nikoli a pak je to jen mnou promarněný čas, šířit tyhle věci v českém prostředí.

Budu rád za odpovědi (kladné i záporné) a ještě i více za případné komentáře (napravo je možnost napsat autorovi, či přidat komentář pod dole pod článkem).

Díky moc za vaši odezvu júdanša


Netradiční ukázka Gošin džucu v podání studentů džúdó z Tokai Univerzity

4. března 2015 v 22:08 | júdanša |  Zajímavost
Na youtube lze nalézt video z netradiční a i zábavné ukázky Gošin džucu v podání studentů džúdó z Tokai Univerzity. Jedná se tak trochu o scénku, kde "džúdisté - herci" ukazují techniky z katy sebeobraných technik Gošin džucu no kata. Ukázka vypadá docela realisticky, je třeba říct, že někteří Uke přehrávají pády, ale jinak dle mého pěkná ukázka sebeobranných technik džúdó.

Tokai University Judo students demonstrating Goshin Jutsu

Jen si dovolím takovou malou poznámku. Kôdôkan Gošin džucu no kata 講道館護身術 ( Kôdôkanské moderní formy sebeobrany ) byla poprvé představena v lednu roku 1956 a předcházel tomu tříletý výzkum komise v Kódókanu. Komisi tvořilo cca 25 učitelů od 10tého danu do 7.danu. Kata obsahuje celkem 21 technik proti neozbrojenému protivníkovi Tošu no bu a i ozbrojenému protivníkovi nožem, holí (puškou s bodákem), pistolí (Buki no bu).

Informace z judo forum o složení komise ze září 1952 ( http://judo.forumsmotion.com/t1740-kodokan-goshinjutsu-working-group-members ):
10.Dan 永岡秀一(Nagaoka) 三船久蔵(mifune) 佐村嘉一郎(Samura)
9.Dan 小田常胤(Oda) 栗原民雄(Kurihara) 中野正三(Nakano)
8.Dan 新井源水(Arai) 居藤高季(Ito) 胡井剛一(Ebii) 川上忠(Kawakami) 菊池揚二(Kikuchi) 工藤一三(Kudo) 子 安正男(Koyasu) 小谷澄之(Kotani) 澤 逸与(Sawa) 鈴木潔治(Suzuki) 高橋喜三郎(Takahashi K.) 高橋浜吉(Takahashi H.) 長畑 功(Nagahata) 早川 勝(Hayakawa) 大滝忠夫(Otaki)
7.Dan 酒本房太郎(Sakamoto) 佐藤忠吾(Sato C.) 富木謙治(Tomiki) 松本芳三(Matsumoto)

Zajímavé také je, že v Československu v roce 1963 vyšla kniha Sebeobrana od pánů Vladimíra Lorenze a Džunjú Kitajámy ( Junyu Kitayama ), která důkladně popisuje těchto 21 technik. Tato kniha na svou dobu v evropských podmínkách velmi vzácná a člověk v ní může najít mnohem více informací, než by se na první pohled zdálo. O tom někdy příště.Stávající a oficiální verzi této kata lze vidět na videu níže.

Judo - Goshin Jutsu no Kata Demonstration - Tokyo Budokan Reopening Events


Z jakých ideí je odvozen symbol Kódókanu?

3. března 2015 v 10:26 | júdanša |  Kódókan
Na novém webu Kódókanu můžeme nyní najít krátký text, kteý objasňuje ideje znázoňující symbol Kódókanu:

Z jakých ideí je odvozen symbol Kódókanu?

Červený kruh vyjadřuje železné jádro, který je rozžhavené, a bílý vnějšek znamená nit hedvábí, která obaluje jádro. Nit hedvábí je čistě bílá a je houževnatá i když je měkká. Čím více člověk kove/utváří železo, tím více bude silné.

Symbol vyjadřuje myšlenku, že členové Kódókanu by měli mít vždy následující myšlení: jemnost-navenek a tvrdost-uvnitř. To znamená, že by měli mít silného a odvážného ducha a měli by posilovat fyzické schopnosti, i když se chovají tiše, klidně a správně k ostatním.

Symbol byl vytvořen v roce 1940 vylepšením symbolu, který byl vytvořen hlavním instruktorem (šihanem) Kanem v prvních dnech Kódókanu. To vyjadřuje myšlení jemnost-navenek a tvrdost-uvnitř. Venkovní tvar květu vyjadřuje tvar květu zrcadla, které znamená, že slova vrchního intruktora (šihana) by žáci měli mít ve své mysli.

Zdroj:

What images was the Kodokan symbol derived from?

The red circle expresses an iron-core that is fired, and the white outward means the floss silk that wraps the core. The floss silk is pure white and has toughness although it is soft. The more one forges iron, the more it becomes strong.
The symbol expresses the idea that Kodokan members should always have the following spirit: Soft-outward and hard-inward. That is to say, they should have a mighty heart and strengthened physical ability while they behave softly, calmly and rightly to others.
The symbol was made in 1940 improving a symbol that was set by Kano Shihan in the early days of Kodokan. It expresses the spirit of soft-outward and hard-inward. The flower-shaped outward expresses a flower shaped mirror that means trainees should have always Shihan's words in their mind.


-----------------------------------
Ohledně dalšího významu (například osvětlení významu mystického zrcadla Jata no Kagami) jsme již v minulosti uvedli v příspěvku Význam znaku Kódókanu,překlad článku džúdisty Senty Jamady z 60.let 20. století. http://judonokenkyu.blog.cz/1308/vyznam-znaku-kodokanu

"Zrcadlo všechno odráží pravdivě a je symbolem pro upřímnost."

"Jata no Kagami neni normální zrcadlo. Na rozdíl od běžného zrcadla, které odráží náš vnější obraz, Jata no kagami odráží naší duši."

-----------------------------------
Nicméně výše uvedená myšlenka "jemnost-navenek a tvrdost-uvnitř. To znamená, že by měli mít silného a odvážného ducha a měli by posilovat fyzické schopnosti, i když se chovají tiše, klidně a správně k ostatním." mi koresponduje s tím, co jsme zjistil, již v minulosti z textů Kana či jeho žáků a to, že jeden z cílů cvičením džúdó je rozvíjení "seišin tanren" (精神 鍛錬, kování ducha) a "seišin-rjoku" (精神力, morální/duchovní síla).
Kanó utřídil džúdó do tří částí, Rentai-ho, Śóbu-ho a Šúšin-ho. Rentai-ho označuje džúdó jako fyzické cvičení, zatímco Šóbu-ho je džúdó jako bojové umění. Šúšin-ho je pěstování moudrosti a ctnosti, jakož i studium a uplatnění principů džúdó v našem každodenním životě.

Novoroční projev prezidenta Kódókanu (pro rok 2015)

1. března 2015 v 15:45 | júdanša |  Kódókan
Na webu Kódókanu je též anglický překlad prezidenta Kódókanu Harukiho Uemury.Níže jsem se pokusil velmi zestručnit , jakých témat se dotýká jeho projev.

Ve svém projevu bilancuje předešlý rok, zmiňuje proběhlé Mistrovstí světa, kde si všimnul, že někteří závodníci neporozuměli, jak správně provádět kuszuši a cukuri. Též zmiňuje potěšení z Mistrovství světa v kata, kde v Džú no kata zvítězila dvojice z Německa, porazila tak Japonce.
Jako dalšího si všímá, že v tomto i dalších letech by se mělo zapracovat na sjednocení terminologie v džúdó a oni (Japonci) by měli důkladně výrazy osvětlit. V dalších odstavcích se zmiňuje o významu Gókjó no Waza, je třeba toto pochopit řádn se naučit se techniky v Gókjó. Kódókan bude podporovat učení se Gókjó no waza a Kata v IJF Akademii, která sídlí v Budapešti. Samotný Kódókan bude pokračovat v hledání bezpečných metod výuky, pořádat stáže džúdó pro mladé džúdisty, stáže pro instruktory a stáže v rozvojových zemích.
Kódókan bude čerpat z tradic a historie svých předchúdců a vytrvale usilovat o "maximální efektivnost", pro "vzájemné blaho a prospěch", a "řádně předávat Džúdó dalším generacím". Všem přeje úspěšný a dobrý rok.

Prezident Kódókanu Haruki Uemura
Prezident Kódókanu Haruki Uemura

Foreword Year Beginning Impressions Kodokan President Haruki UEMURA

Nový web Kódókan Institutu

1. března 2015 v 10:25 | júdanša |  Kódókan
Kódókan Institut spustil nový web (japonskou i anglickou verzi), je v něm dostupné několik nových textů, některé z nich časem přeložím a dám sem.
http://kodokanjudoinstitute.org/en/Judo and Rei Džúdó a pozdrav
http://kodokanjudoinstitute.org/en/courtesy/
Judo and Rei - Its Spirit Džúdó a pozdrav - způsob myšlení
http://kodokanjudoinstitute.org/en/courtesy/spirit/
Judo and Rei - Etiquette Džúdó a pozdrav - správné chování
http://kodokanjudoinstitute.org/en/courtesy/etiquette/
Reigi - Dignity of the Judoka (by Kano Jigoro Shihan) Etiketa chování - Důstojné chování džúdisty
http://kodokanjudoinstitute.org/en/courtesy/grace/

Teachings of Kano Jigoro Shihan Učení Džigoró Kana
http://kodokanjudoinstitute.org/en/doctrine/
The purpose of Judo Smysl džúdó
http://kodokanjudoinstitute.org/en/doctrine/purpose/
Words of Kano Shihan Slova vedoucího instruktora Kana
http://kodokanjudoinstitute.org/en/doctrine/word/
What is "Seiryoku-Zenyo"? Co je Sejrjoku Zenjó
http://kodokanjudoinstitute.org/en/doctrine/word/seiryoku-zenyo/
What is "Jita-Kyoei"? Co je Džita Kjóej
http://kodokanjudoinstitute.org/en/doctrine/word/jita-kyoei/
Kodokan Hall of Fame Síň slávy Kódókanu
http://kodokanjudoinstitute.org/en/doctrine/palace/

10th Dan Judo-ka who are engaging in activities Džúudisté S 10.danem, kteří jsou zapojeni do činnosti (výuky) Kódókanu

Ichiro ABE, 10th Dan Yoshimi OSAWA, 10th Dan Toshiro DAIGO, 10th Dan

General Guidance (Kodokan is open to everyone) Základní rady (Kódókan je otevřen pro kohokoli)
http://kodokanjudoinstitute.org/en/learn/kodokan/training/general/
Practice for a short period ( Cvičení po krátký čas )
http://kodokanjudoinstitute.org/en/learn/kodokan/training/distant/

Hlavní sál Kódókanu
Hlavní sál Kódókanu