Překlad Charty Budó - Budó Kenšó – 武道憲章

8. března 2014 v 16:06 | júdanša |  Nezařazené
Zde je odkaz na anglický překlad Charta Budó z webu Nippon Budókanu:
Na webu plzeňských aikidistů jsem objevil český překlad Charty Budó:
Mírně upravený text překladu Charty Budó je níže, překlady Charty Budó pro mládež a Filozofie Budó jsou naše.
-------------------------------------------------------

Charta Budó - Budó Kenšó - 武道憲章
Budó, japonské cesty boje, mají svůj původ ve staletí starém bojovém duchu Japonska. Skrze staletí historických a společenských změn se tyto formy tradiční kultury vyvinuly z technik boje (džucu) do cest a způsobů rozvoje sebe sama (dó).
Při hledání dokonalé jednoty mysli a technik bylo budó zdokonaleno a kultivováno ve způsoby fyzického tréninku a duševního rozvoje. Studium budó podporuje zdvořilé chování, posouvá technickou dovednost, posiluje tělo a zdokonaluje mysl. Moderní Japonci zdědili tradiční hodnoty skrze budó, které nepřestává hrát významnou roli při formování japonské osobnosti, slouží jako zdroj nezměrné energie a omlazení. Takto budó přilákalo silný mezinárodní zájem a studuje se po celém světě.
Nedávný trend zaslepení pouhou technickou dovedností, smíšený s přehnaným zájmem o vítězství, je vážnou hrozbou pro podstatu budó. Aby se zamezilo jakémukoli možnému zkreslení, praktikanti budó musí neustále pokračovat v sebezkoušení a úsilí o zdokonalení a uchování této tradiční kultury.
S touto nadějí jsme my, členské organizace Japonské Asociace Budó, sestavily Chartu Budó, abychom vyzdvihly základní principy budó.
ČLÁNEK 1: Předmět Budó
Skrze fyzický a duševní trénink japonských bojových cest, cvičenci budó usilují o budování svého charakteru, zlepšení úsudku a o to, stát se ukázněnými jedinci, schopnými přispět společnosti v obecném smyslu.
ČLÁNEK 2: KEIKÓ (Trénink)
Při tréninku budó musí cvičenci vždy jednat s respektem a ohleduplností, držet se předepsaných zásad umění a odolávat pokušení usilovat o pouhou technickou dovednost na úkor úsilí o dokonalou jednotu mysli, těla a techniky.
ČLÁNEK 3: ŠIAJ (Soutěž)
Ať už se soutěží v zápase nebo v předepsaných formách (kata), cvičenci musí ukazovat navenek ducha budó. Musí ze sebe vydat to nejlepší, vyhrávat se skromností, přijímat porážku s taktem, a neustále ukazovat sebekázeň.
ČLÁNEK 4: DÓDŽÓ (Místo cvičení)
Dódžó je místo určené k tréninku mysli a těla. V dódžó musí cvičenci budó udržovat disciplínu a předepsané chování a respekt. Dódžó by mělo být tiché, čisté, bezpečné a obřadné prostředí.
ČLÁNEK 5: VÝUKA
Učitelé budó by vždy měli podporovat ostatní, aby také usilovali o své zlepšování a pilně trénovali svou mysl a tělo, zatímco pokračují v prohlubování svého porozumění technickým principům budó. Učitelé by neměli připustit, aby se soustředění přeneslo na vítězství nebo prohru v soutěži nebo na pouhou technickou schopnost. Především však mají učitelé odpovědnost dávat příklad svým chováním a jednáním.
ČLÁNEK 6: ŠÍŘENÍ BUDÓ
Lidé, kteří propagují budó, si musí udržovat otevřenou mysl a mezinárodní nadhled, neboť udržují tradiční hodnoty. Měli by se snažit přispět k výzkumu a výuce a co nejvíce se zasadit o pokrok a pomoc budó každý den.

Členské organizace Japonské Asociace Budó
Zen Nihon Džúdó Renmei (Celojaponská federace džúdó)
Zen Nippon Kendó Renmei (Celojaponská federace kendó)
Zen Nihon Kjúdó Renmei (Celojaponská federace kjúdó)
Nihon Sumó Renmei (Japonská sumó federace)
Zen Nihon Karatedó Renmei (Celojaponská federace karatedó)
Aikikai (Nadace Aikikai)
Šorindži Kempo Renmei (Federace Šórindži Kempo)
Zen Nihon Naginata Renmei (Celojaponská federaci naginaty)
Zen Nihon Džúkendó Renmei (Celojaponská federace džúkendó)
Nippon Budókan (Nadace Nippon Budókanu)

Bylo ustanoveno 23. dubna 1987 Japonskou Asociací Budó
(Nippon Budó Kjógikai)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.