Tai otoši 体落

7. února 2014 v 7:36 | júdanša |  Waza (Technika)
Japonský džúdista ( zřejmě Seiki Nose - 3.OH 1984, stříbro a bronz z MS - nejsem si jist ) na videu vysvětluje techniku hodu Tai otoši ( 体 tai tělo, 落 otoši padnout )

Mé postřehy ke chvatu:
1, přední noha toriho nastupuje do vrcholu trojúhelniku, zadní noha pak při cukuri hned za ní, zadní pak ještě ukračuje před nohu soupeře, tělo se snižuje (pokrčené nohy, těžiště toriho je níže než ukeho)
2, hikite (ruka, která tahá - rukávová) tahá nahoru a pak dolů (jedná se pak o přímý hod dolů/pád bez rotace )
3, curite (ruka, která zvedá - límcová) přizvedává pěstí úchopu směrem k bradě, předloktí toriho tlačí jako by do podpaždí ukeho a hrudník
4, váha je rozložena na obě nohy
5, "natažená" (zadní) noha toriho se v závěrečné fázi dotkne nohy ukeho nad kotníkem (toto také pomáhá hodu)


Judo 柔道 Taï otoshi.mov

U nás v ČR je často vidění provedení Tai otoši, kdy tělo rotuje/otáčí se a váha těla je převážně na jedné noze. Rotování těla a otáčení, které je principem k hodu je v Tai otoši zřejmě chyba, která pramení z počátků džúdó v Československu.
Hod by měl být veden dopředu/do strany přímo. I název techniky otoši/otosu vypovídá o padnutí/nechat padnout, né o otáčení těla. I v knize Kódokanu k technice hodů od učitele Daigó je představena v této formě jako základ (kihon).
typ 1 - základní technika kihon
obrázek k Taiotoši z webu Kódókanu

Teoreticky, v názvech chvatů Kódókanu, kde je otáčení se vyskytuje slovo guruma (aši guruma, hiza guruma), tam kde přímo hodit bez rotace bývá otoši (tai otoši, ó soto otoši, uki otoši).

Existují pak samozřejmě varianty - například typ 2 nebo typ 3 z odkazu stránek Kódókanu výše.

Info k rozložení váhy při rozkročení: Není nikde zmiňováno - při tréninkách s Vladimírem Kocmanem (3.na OH1980, 2. na MS 1983, 3. na MS 1981) jsem v minulosti pochytil, že říkal že váha je rozložena stejně na obě nohy.

Jiná vysvětlení Tai otoši:
Jorijuki Jamamoto (9.dan), Santa Rosa, provincie La Pampa, Argentina, Září 2008


Nambo sensej - srpen 2008, Kódókan institut, Tokio, Japonsko
Zde jde o vysvětlení, jak si připravit pozici pro útok pomocí Tai Otoši - první útok je přípravný, kdy tori provádí jako by Aši učimatu, přizvedne nohu ukeho, vytvoří si místo a pozici pro útok pomocí Tai otoši

Judo Seminar: Tai Otoshi Body Drop by Neil Adams

Neil Adams je britský džúdista (stříbrný z OH 1980, 1984, Mistr světa světa 1981 a má mnoho dalších meidailí z MS a ME. Perfektně vysvětluje Tai otoši - rouložení váhy nohou i práci rukou.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.