Zanšin 残心 v džúdó

17. ledna 2014 v 8:08 | júdanša |  Waza (Technika)
Na webu Judo Channel je slovník japonských výrazů používaných v džúdó. Objevil jsem tam jeden, který mi příšel mezi džúdisty méně známý zanšin 残心 (uvolněná bdělost) - dle Pascala Kriegera je doslovný význam znaků 残 zan : zanechati, opustit; 心 šin : mysl, vědomí (také paměť).
Jednoduše řečeno v džúdó tento pojem odkazuje na ostražitost po provedení techniky, tak aby v případě potřeby bylo možno navázat plynule další technikou, dokud není soupeř poražen.
Obecně v japonských bojových uměních výraz zanšin odkazuje na ostražitost či plné uvědomování si stavu kolem sebe, zda může ještě hrozit nebezpečí od aktuálního protivníka či dalších protivníků. Tělo je připravené a myšlení je vyprázdněné od strachu, úzkosti, hněvu, atd., tak aby mohlo vnímat i ty nejmenší podněty a jako celek na ně osoba mohla reagovat.

Níže je pokus o hodně volný překlad z webu Judo Channel - http://www.judo-ch.jp/english/dictionary/terms/zansin/
"Zanšin" (Bdělost) je termín z japonských bojových umění. Chcete-li být ve stavu zanšin (bdělosti), znamená zůstat ve střehu až do konce a udržet pozornost vlastního soustředění na situaci.
Ve chvíli, kdy po provedení techniky, která mohla být úspěšná, může soutěžící povolit ve své ostražitosti, což představuje výhodu pro soupeře. Soutěžící musí proto i nadále být pozorný, dokud vítězství není zcela dosaženo. Například, po použití nage waza (techniky házení) atd., když se úspěšně podaří hodit soupeře, může být myšlení soutěžícího zaměřené na padlého soupeře, zatímco ve skutečnosti by se mělo zaměřit na navazující techniku waza. Stav, ve kterém soutěžící zůstává pozorný po celou dobu, se nazývá "Zanšin" (Bdělost).
Pojem Zanšin (Bdělost) se také používá v japonském umění, jako jsou čajový obřad a japonský tanec, atd. Někdo, kdo ztratí pozornost, na něco před tím než je činnost dokončena, (např. zapomněl zavřít posuvné dveře), může být obviněn že mu "Chybí Zanšin (Bdělost)". Kořeny Zanšinu, spočívají v pojetí bytí, které je si vždy plně vědomo krásy v daném okamžiku.

Technika provedená se zanšinem je například vidět na videu z OH 1964 z finálového utkání Geesink (NED) - Kaminaga (JPN). Geesing provede hod technikou Hiza guruma a plynule přejde do držení bez možnosti dát šanci Kaminagovi uniknout. Jak je vidno zanšin přímo souvisí též s kontrolou soupeře při hodu a jeho dopadu na zem - kake (provedení).
Judo Tokyo 1964: Geesink (NED) - Kaminaga (JPN)

Také záznamy utkání Jasuhira Jamašity jsou plná demonstrací zanšinu - po hodu plně kontroluje soupeře, případně ihned přechází do jeho oblíbeného škrcení.

Vyčerpávajícím způsobem o tomto výrazu pojednává text v češtině od Švýcara Pascala Kriegera (Menkjó Kaiden (učitelská licence) v džódó (cesta hole) školy Šintó Musó rjú, džúdista, mistr japonské kaligrafie).

Z videí a záznamů z dnešních sportovních utkáních v džúdó je docela těžké najít demonstraci zanšinu. Mnohdy je k vidění situace, kdy po provedení techniky se závodník zastaví ve svém boji a dívá se na rozhodčího, jakým způsobem ohodnotil techniku. Například v kendó je po zasažení soupeře jedna z podmínek pro uznání platného bodu též přítomnost zanšinu.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.