Novoroční vzkaz prezidenta Kódókanu Haruki Uemury

20. ledna 2014 v 5:18 | júdanša |  Kódókan
Chtěl bych vám popřát šťastný nový rok.

Dne 7. září loňského roku Mezinárodní olympijský výbor zvolil Tokio pořádajícím městem pro Olympijské a Paralympijské hry ​​2020. Tento úspěch by nebyl možný bez rozsáhlé japonské pořadatelské kampaně i úsilí samotného Tokia, a to byly velké a jasné zprávy pro sportovní komunitu Japonska. V minulosti šihan Kanó sám vyvíjel úsilí, aby se Japonsko stalo pořádající zemí pro Olympijské hry. Vítáme výsledek volby a musíme věnovat všechny své síly, aby tokijské olympijské hry měly obrovský úspěch.

Kromě toho, v říjnu loňského roku se konalo v Kjótu Mistrovství světa v džúdó kata. Bylo to poprvé, co se tato soutěž konala v Japonsku. Více než 200 účastníků z více než 30 zemí a regionů přijelo soutěžit. Přestože se již Mistrovství světa v kata konalo na Maltě, v Maďarsku, Německu a Itálii, tak tam se vítězi stali japonští závodníci. V Kjótu korejský pár vyhrál první cenu za Nage no-Kata a různé jiné země se poprvé umístily. Dovednosti účastníků se i nadále zlepšují každým turnajem. Myslím, že kromě úsilí jednotlivých zemí, to může být přičítáno i seminářům Kódókan Kata pořádaných v Evropě a dalších zámořských destinacích pod vedením instruktorů z Kódókanu. Plánujeme pokračovat v posílání instruktorů, aby se rozptýlenějí po světě šířilo džúdó pomocí kata a též plánujeme podporovat mezinárodní výměnu.

Nová soutěžní pravidla zavedená Mezinárodní federací džúdó jsou nyní obecně chápána závodníky z každé země. Je potěšující vidět, že ve stále více a více zápasech je rozhodnuto úspěšným provedením technik v Kumite (v úchopu). Na druhou stranu, bohužel zneužívání pravidel a nebezpečných akcí stále existuje.


Šihan Kanó stanovil šiai (utkání) způsobem džúdó jako sport, ve kterém vítěz by měl být jasně stanoven aktivním používáním technik útoku a obrany. Ačkoli se pravidla džúdó měnily v minulosti, tak duch Budó (bojových umění) zůstává základem metodiky utkání. Účelem Šiai je rozhodnout spravedlivě a rovně, který soutěžící má větší schopnost z hlediska těla a ducha. Samozřejmě, že akce, které způsobují poškození soupeře a zbabělé útoky jsou zakázány. Myslím si, že je možné upravit pravidla vhodně ke znalostem a věku soutěžícího, ale měli bychom si uvědomit, že jsou tam některé věci, které nemůžeme měnit. Pokroucená forma džúda převažovala při použití Ude-hišigi-waki-gatame do pádu přímo na tatami a při použití Kani-basami. Tyto techniky byly označeny jako zakázané. Pravidla se také změnily, aby omezily určité pochybné konání jako je boj ze shrbeného postoje na obou stranách, aby bylo možno chytit soupeřovu nohu, nebo falešně útočit a zlomit/vybízet soupeře k porušení nějakého pravidla. I když je důležité, aby se zápasy staly srozumitelné pro diváky, nesmíme zmenšovat původní obraz a půvab džúdó. V každém případě to, co je nesmírně důležité pro džúdó je zaměřit se na dosažení ipponu odvozeného z racionální techniky, v souladu s pravidly chování Reihó, a zapojit se správné Kumite (způsoby technik úchopu).


Musíme být aktivní v prosazování "Džúda jako způsobu vzdělání" a "Džúda pro rozvoj lidských bytostí", společně s rozvojem "Džúda pro soutěž". Měli bychom se poučit z historie a tradic Kódókan Džúdó, které stvořili naši předchůdci, a máme povinnost přezkoumat písemné materiály, videa a jiné zdroje, pokud jde o filozofii Džúdó, Reihó, Ukemi, Tai-Sabaki, Waza, Kata, pravidla soutěže, a tak dále.


Při počátku roku, bych chtěl připomenout slova šihana Kana: "Džúdó je způsob, jak co nejefektivněji využívat vlastní duševní a fyzické síly. Tréninkem je třeba rozvíjet sebekontrolu a kultivovat své tělo a ducha prostřednictvím cvičení technik útoku a obrany, tímto naučit se podstatu této Cesty(pozn. překl. je myšlen odkaz na význam znaku Dó ze slova Džúdó). A pomocí těchto prostředků, je konečným cílem Džúdó budovat sám sebe až k dokonalosti a ku prospěchu světu". Budu se důsledně snažit zavést dva pojmy:". Seirjoku-Zenjó (princip maximální účinnosti) " a "Džita-Kjóei (vzájemná prosperita pro sebe a druhé)". Vydám ze sebe to nejlepší z mých schopností pro usnadnění šíření a propagaci džúdó a budu vděčný za rady, pomoc a podporu každého člena Kódókanu.

Doufám, že nový rok vám přinese mnoho zdaru a štěstí.

Odkaz na originální text v angličtině:

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.