Obroda džúdó 柔道ルネッサンス Judo Renaissance

4. prosince 2013 v 12:47 | júdanša |  Kokoro (způsob myšlení)
Všimnul jsem si, že v posledních deseti letech se v japonských džúdistických kruzích diskutuje o tom, kam dnešní džúdó spěje jak mezinárodní, tak i to japonské. Jedná se o trend, kde se klade reálně velký důraz na soutěžní džúdó - na "vytváření šampiónů". Tím se džúdó vzdaluje ideálům a myšlenkám Džigoró Kana, kde džúdó bylo prostředkem vzdělávání a kultivace člověka. Celojaponská federace džúdó (All Japan Judo Federation - Zenjuren / Zendžúren) a Kódókan institut jako hlavní aktéři diskuze a iniciátoři změn pro tuto iniciativu zavedli projekt s názvem: "Obroda džúdó" / "Judo Renaissance" / 柔道ルネッサンス. Ten odstartoval myslím v roce 2001.
Jedním hlavních představitelů projektu "Obrody džúdó" je známý japonský džúdista Jasuhiro Jamašita (vítěz na OH 1984, na MS 1979, 1981, 1983 - vše kategorie bez rozdílu hmotností). Cílem snahy obrody džúdó je snaha o dosažení ideálů Džigora Kana, kdy pomocí džúdó se rozvíjí lidské vzdělávání a sebezdokonalování založené na fyzickém cvičení a utvářením rovnováhy mezi tělem a myšlením.

Japonci se snaží o Obrodu džúdó především u nich doma v Japonsku, do zbytku světa se zatím tyto informace moc nedostaly. Nejsem schopen přeložit japonské výroční zprávy, zprávy o činnosti, ani jednotlivá poselství, či konkrétní úkony v této věci, nicméně pár věcí jsem pochytil...
Jednu ze skutečností, kterou jsem v textech zaznamenal, byl apel či poukázání na provedení pozdravu před a hlavně po soutěžním zápase. Soupeři prokazovat vzájemnou úctu pozdravem na začátku i na konci. Po skončeném utkání, ať už vyhraném či prohraném se zdržet jakýkoliv gest, vstát, vrátit se na místo a uklonit se s úctou a respektem svému soupeři, odejít z tatami. Potlačit své emoce a ukázat tak sílu sebeovládání a vyrovnanost.
Celojaponská federace džúdó uveřejnila zodpovědné osoby, které ve svém regiónu Japonska budou mít na starost obrodu džúdó.

Bohužel mimo japonské weby není o těchto počinech moc informací, výjímkou je web Judo International: Voice of Japan pana Gótaró Ogawy (bývalého diplomata - japonského velvyslance v různých zemích světa, držitele 6.danů v džúdó a profesora japonské kaligrafie). Ten čas od času publikuje v angličtině rozhovory a informace k dění k tomuto projektu. Pokusím se požádat o svolení ke zveřejnění překladů některých článků a v rámci mých cvičení angličtiny články postupně přeložit a zde zveřejnit. Zde je odkaz na seznam anglických článků pana Ogawy:

Odkazy na japonské stránky k projektu "Obroda džúdó" 柔道ルネッサンス Judo Renaissance :

Zajímavý a nejenom k tomuto tématu je rozhovor s Jasuhirem Jamašitou z roku 2006 - text je v angličtině:

nebo další článek z webu pana Ogawy.
"I Lead a Judo Renaissance Movement" Yamashita Talks about Today's Judo at Home and Abroad
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.