Koga - díl 6 - další důležité body v technice

25. října 2013 v 22:27 | júdanša |  Waza (Technika)


Legendary Koga's (7th Dan) Class: (6) Some More Important Points on WazaKoga ukazuje další důležité body ke chvatům.
U Seoinage ukazuje v práci rukou hikite (rukávová ruka) a curite(ruka ktera zvedá - límcová ruka) pohyb práce zápěstí (malíček směřuje ven - od těla). Zmiňuje důraz ve spolupráci obou rukou v načasovaní, které dělá jejich pohyb jedním společným. Dále zvednout vysoko loket a pohled směrovat skrz něj. Je třeba si tím pohybem lokte nahoru udělat místo pro nástup do Seoinage.
Při Učimata nebo Haraigoši Koga zmiňuje, aby jsme byli opatrní v provedení druhého kroku. Zakročení by mělo být též energicky provedeno - noha se stává centrem otáčení celého těla. Mělo by být slyšet dupnutí při zakročení v druhém kroku a to umožňuje držet energii (sílu) v horní části těla. Koga toto demonstruje razantním vychýlením ukeho v načasování při dupnutí zakračující nohou. Po silném dokročení je třeba se snažit působit silou ve směru tahu rukávové ruky.
Při provádění Ósotogari je třeba mít správný postoj (dívat se rovně před sebe, rovná záda, boky tlačit vpřed (nevystrkovat zadek) a energicky vystřelit nohu do nápřahu pro podmet. Koga ukazuje jaká má být pozice ukeho hlavy, aby se dal hodit. Rukou curite je třeba tlačit na soupeřovo bradu - přizvednout a zvrátit. Koga ukazuje způsob, jak zápěstím a předloktím curite zahákovat soupeřovo hlavu a pomocí hlavy v lokti jí přizvednout a zvrátit.
U vysvětlení chvatu Óučigari Koga ukazuje práci límcové ruky (curite) - je třeba působit na soupeřovo rameno - tlačit na něj/klíční kost svým předloktím a tlačit a současně přizvedávat. Koga ukazuje i špatnou variantu, límec jakoby stahneme za soupeřovo rameno - toto nedělat.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.