Problémy v Japonsku spojené s džúdó

3. září 2013 v 15:56 | júdanša |  Nezařazené
Při svém hledání ohledně japonského džúdó jsem narazil na několik skutečností, které nedělají japonskému džúdó dobrou vizitku. Snažím se ve svém studiu džúdó pátrat po všech skutečnostech a i toto k džúdó patří bohužel.

Čerpám víceméně z webu http://japantimes.co.jp nebo http://japandailypress.com/

Události:
- japonská ženská reprezentace po OH v Londýně si veřejně si stěžovala na šikanu ze strany trenéra Hosody (bití bambusovým mečem na kendó), urážky
- úředníci Celojaponské federace džúdó zneužívali peníze z fondů. Ti neoprávněně pobírali připlatky určené trenérům, aniž by byli trenéry.

Trenér Hosoda odstoupil, japonská veřejnost dle novin tlačí již minimálně půl roku, aby ihned odstoupilo kompletní vedení Celojaponské federace džúdó včetně jejího prezdenta Haruki Uemury (též prezident Kódókanu), zvolilo se nové vedení a začaly se provádět napravné procesy ve fungování Celojaponské federace džúdó. Pan prezident Uemura sklízel opakovaně kritiku, že své odstoupení opakovaně odkládá a v minulosti se jako prezident Celojaponské federace džúdó dostatečně nepostaral o nápravu. Ten se hájil tím, že odstoupí, jakmile se z řad Celojaponské federace džúdó najde jeho nástupce. Již i ředitel Mezinárodní federace džúdó Rakušan Marius Vizner v červenci apeloval na Celojaponskou federace džúdó, ať začne s očistou svého jména... Posléze prezident Uemura v srpnu oznámil, že odstupuje a odstupuje i další vedení Celojaponské federace džúdó.

Další značně smutná věc, kterou japantimes.co.jp zmiňuje, je úmrtnost dětí a mláděže při tréninku džúdó a též i problémy se způsoby vedení tréninku ve školních či univerzitních dódžó, které se v některých případech podobají šikaně. V posledních x desítkách let se v Japonsku každý rok stanou v průměru 4 úmrtí dětí a mládeže. Jak jsem měl možnost pochopit z textu, tak se jedná asi z 65% o poranění hlavy. Našel jsem zmínku, že za tyto úmrtí nebyl nikdo pohnán k odpovědnosti. Také jsem si všimnul, že byla zmiňována Francie jako stát s nejvíce džúdisty na světě ( 600 000 ) a tam je zmíněno, že tam úmrtnost dětí a mládeže při cvičení džúdó není.
Japonští rodiče a příznivci obětí založili společnost a snaží se tlačit na odpovědné orgány a instituce, aby nalezli bezpečnější způsoby výuky džúdó na na školách a poukazovali na tyto smutné skutečnosti - jejich web v angličtině http://judojiko.net/eng/

Pan Uemura (prezident Kódókanu) ve svém novoročním projevu zmiňuje důležitost o nalezení bezpečné formy výuky džúdó na školách a též jsem zaznamenal na japantimes.com, že je třeba vydat zákoné směrnice k vedení tréninků a výuky džúdó na školách, aby se některým nežádoucím praktikám zamezilo.

V Japonsku lze jistě v blízské budoucnosti sledovat snahy v těchto věcech přijmou nápravu.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.