Koga - díl 1 - myšlení pro lekce džúdó

22. září 2013 v 6:58 | júdanša |  Kokoro (způsob myšlení)
Koga v prvním dílu lekce džúdó pro středoškoláky zmiňuje několik podmínek či ideí, na kterých by měli jeho studenti pracovat ve svém myšlení/postoji, chtějí-li se zlepšovat v džúdó.

Legendary Koga's (7th Dan) Class: (1) Mindset for Judo Lessons

1. Musíte mít partnera pro cvičení - k praktikovaní džúdó je třeba mít ukeho, se kterým lze cvičit a zlepšovat se. Je třeba jemu i ostatním v dódžó za to vykazovat díky, úctu a být si vědom skutečnosti, že díky vzájemné podpoře se můžete zlepšovat. I když soupeř je slabší nebo silnější, vždy mu prokazovat úctu.

2. Starat se řádně o své věci - ke cvičení džúdó je třeba si obléct džúdogi a obi. Někdo jej pro nás koupil a vyvinul úsilí , aby na něj vydělělal peníze a věnoval jej nám (rodiče v případě studentů) a proto je třeba za to v sobě cítit vděčnost a též se o dar starat. Starat se sám, aby byli v pořádku a čisté, prát si je, spravovat si je. Nechat džúdogi prát jiné lidi, mít jej rozervané či špinavé, tak to znamená, že jsi se v myšlení a tvém konání dostatečně nepřipravil na zápas. Koga tak apeluje, že toto pomáhá myslet na zaměřit se na více a do hloubky na své studium džúdó / na cestu za vítězstvím.

Dále Koga shrnuje, že člověk při učení se džúdó potřebuješ pomoc ostatních lidí, musí na sobě tvrdě pracovat a nalézt sílu ze svého džúdógi. Všechno dohromady umožní vyhrát zápas. Být laskavý k ostatním lidem bez rozdílu věku a úrovně džúdó pomáhá všem v dódžó. Cvičím-li se slabším, tak se budu snažit mu pomoct se něco nového naučit.
Toto jsou dle Kogy malé odlišnosti v myšlení a přístupu jednotlivce při tréniku džúdó, ale mohou dělat velké výsledky v zápase. Je třeba toto opravdu cítit a udržovat ve svém srdci a s tímto pocitem/postojem cvičit -> toto je jediná cesta, jak se zlepšovat v džúdó.

Toto je jen můj výtah toho, co mi přišlo z jeho sdělení podstatné. Video má anglické titulky a obashuje komplexnější a úplné Kogovo vysvětlení.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.