Koga - díl 3 - úloha ukeho při učikomi

26. září 2013 v 13:07 | júdanša |  Waza (Technika)
Ve třetím díle z lekce školákům Koga osvětluje úlohu ukeho při učikomi.

Legendary Koga's (7th Dan) Class: (3) Proper Uchikomi

Koga se snaží vysvětlit, že uke (ten kdo techniku přijímá) při učikomi jen neodpočívá a není jen bezduchým panákem pro toriho (ten kdo techniku provádí) , ale vnímá též techniku toriho při učikomi, nechává toriho pocítit, jak techniku přijímá a pomáhá torimu. Odpočívání a pasivita v úloze ukeho při učikomi je neakceptovatelná.

Je-li toriho úroveň džúdó nižší než ukeho, tak uke pomáhá torimu, snaží se mu svým pohybem a připomínkami mu pomoct naučit se/zafixovat si správné provedení techniky.
Koga si bere jako toriho 11.letého chlapce a na něm demonstruje správnou úlohu ukeho. Chlapec provádí ósotogari a Koga mu svým pohybem pomáhá. Po té chlapec cvičí seoi nage a Koga opět pohybem mu pomáhá a upevňuje v něm pocit ze správného provedení (dotočená záda, směr pohledu). Svým pohybem mu i pomáhá ukázat směr správného vychýlení.

Je třeba dodat, že provedení 11letého chlapce je vskutku perfektní a Kogovo způsob pomoc při učikomi, ukazuje, že spolu může cvičit i tak malý chlapec a dopělí člověk, že to může a má smysl. Smysl je v učení a vedení při učikomi, tak mají oba z toho prospěch, rozvíjí se i pocit přátelství. Jestliže chlapec se učí tímto způsobem, tak on tak pak bude učit jiné tímto způsobem - tím má z toho propěch více lidí.

Tohle je způsob myšlení při příjímání učikomi (ukeho úloha), ten Koga chtěl předat mladíkům.
Shlédnutí videa a překlad přesného výkladu Kogy můj výtah z textu udělá srozumitelnějším.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.