Koga - díl 2 - pro vítězství na Ippon

24. září 2013 v 8:12 | júdanša |  Waza (Technika)
Další část z Kogovy lekce středoškolským studentům, tentokráte se obsahem věnuje způsobu dosažení vítězství na ippon.

Legendary Koga's (7th Dan) Class: (2) For Winning by Ippon

Vitězství technikou ohodnocenou Iponem je výsledek správného provedení techniky. Toho se dosáhne korektním prováděním učikomi.

- je třeba, aby se učikomi nestalo rutinou
- každý chvat v učikomi by se měl provádět technicky správně a se soustředěním ( koncentrací myšlení na prováděný chvat )
- technicky správně znamená kontrolovat si správnou pozici a práci rukou (hikite, curite), pozice nohou, vzpřímené tělo
- hledat pravdivé (funkční) provedení v technikách, je třeba myšlením porozumět funkci jednotlivých pohybů ve chvatu (jak kdy táhnout, tlačit, jak umístit nohu, nohy, aby chvat bylo možno efektivně provést atd.)
- učení se technik by nemělo být polovičaté, pak je to zbytečně strávený čas a nic to nepřidá tvojí síle

"Jestliže cvičíš učikomi vždy tímto způsobem, pak bude tvoje technika správná a rozumem odůvodněná a svým dalším cvičením se budeš stávat silnějším. Potom na konci ve výsledku se technika stává tvou vítěznou technikou vedoucí k ipponu."

Uvádí několik bodů:
1. buďte opatrní v prvním pohybu ve své technice, umístění chodidla v úvodního kroku je velmi důležité - mějte toto na paměti
2. postoj vašeho těla musí být správný po celou dobu chvatu, není-li správný váš postoj, pak vaše síla nemůže správně působit na vašeho protivníka. Mějte dobrý postoj.
3. buďte opatrní v tom, kam se při provádění techniky dívate ... moment zahájení techniky, kam se díváte ..., jesliže se díváte přímo do směru kam házíte soupeře, váš postoj bude automaticky správný pro hod (Koga pak vysvětluje na příkladu Seoinage, kde se dívá přímo před sebe ¨- ne do žíněnky, ale do směru kam táhne soupeře). Toto je třeba si poznamenat pro každý hod. Směr pohledu je jako dívání se (zaměření) na bod vrcholu trojůhelníku (na konkrétní bod), to pomáhá zaměřit naší sílu a tělo bude rovné (narovnané) a pevné a nerozkymácené.

Například při seoinage stát na špičkách, ohnout kolena, zvednout hlavu a dívat se před sebe, ale ne do dálky, ale na kokrétní místo.
Nezapoměňte na tyto tři body.

Koga výklad doplňuje i různými demonstracemi, které přímo ukazují význam jeho slov.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.