Význam znaku Kódókanu

26. srpna 2013 v 9:14 | júdanša |  Kódókan
Během procházení stránek Kódókanu jsem si všimnul emblému/znaku Kódókanu. Prezident Kódókanu jej má na fotce klopě saka. Taktéž i třeba Český svaz juda jej má ve trochu modifikované podobě ve svém znaku.
Pátral jsem o významu - našel jsem zmínky o významech spojovaných s 5 kvítkovým třešňovým květem nebo symbolice 8 směrů vychýlení (happo no kuzuši). Pravda je jiná odkazuje na japonské mystické zrcadlo JATA NO KAGAMI a vycházející slunce. Níže je několik odkazů na weby, které vysvětlují význam podrobněji a hlouběji a provázaně k džúdó. Ja jsem si vypůjčil dokonale napsané a přeložené vysvětlení ze stránek webu www.kodokanjudo.cz
------
Barvy v symbolu noseném členy Kódókanu představují dočervena rozžhavený kousek ocely obklopený lesklým bílým hedvábím. Tvrdý uvnitř, měkký na povrchu. Znak zvýrazňuje princip juda, že měkké ovládá tvrdé a jemnost může ovládnout sílu a že lze vyhrát použitím síly protivníka proti jemu samotnému.

Symbol Kódókanu se začal používat až po Kanově smrti takže on s jeho výběrem něměl nic společného. Malý letáček údajně poblikovaný Kódókanem vysvětloval, že současný kodokanský symbol byl zaveden v říjnu roku 1940, a tvar byl vytvořen podle modelu pradávného osmistraného měděného zrcadla (nazývaného jata-no-kagami). Zrcadlo je zaznamenáno v japonských šintoistických legendách a jeho tvar je zobrazován v nespočetných japonských erbech. Zrcadlo všechno odráží pravdivě a je symbolem pro upřímnost. Červený kruh v centru je zamýšlen jako upřímná a nadšená mysl. Tento historický záznam je nyní přijímán jako autentický původ symbolu Kódókanu a byl také potvrzen Kódókanem (pan Naoki Murata, ředitel Muzea v Kódókanu).

Kodokanský symbol je reprezentací jata no kagami nebo-li zrcadla jata či oktagonálního zrcadla. Podle japonských mýtů dali bohové tři svaté dary prvnímu císaři, aby ukázali jeho božské následnictví:
KUSANAGI NO CURUGI - "Meč Kusanagi"
JASAKANI NO MAGATAMA - "Drahokam Jasakani"
JATA NO KAGAMI - "Zrcadlo Jata"

Jata no Kagami neni normální zrcadlo. Na rozdíl od běžného zrcadla, které odráží náš vnější obraz, Jata no kagami odráží naší duši. Z tohoto důvodu jsou vždycky zrcadla uvnitř Šintoistických chrámů (říká se, že originální jata no kagame stále leží nedotčeno v šintoistickém chrámu v Japonsku). Pokud aplikujeme šintoistický koncept na symbol juda, tak bílá barva jata no kagami reprezentuje judistu hledajícího očištění své duše a červené slunce uprostřed zastupuje virtuálně judo na které se judoka zaměřuje.
------

Všimnul jsem si, že znak Kódókanu je možno vidět na obi prodávané v Internet šopu Kódókanu

Taktéž jsou k sehnání i různé odznáčky s tímto emblémem a člověk může dát najevo navenek i tímto způsobem svoje sympatie s myšlenkama Kódókanu. Každý dle svého mínění a chuti...

Kdo by chtěl více prostudovat výše napsané k znaku Kódókanu, tak zde jsou nějaké odkazy k tématu:
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.