Tošihiko Koga a jeho džúdó

21. srpna 2013 v 21:59 | júdanša |  Waza (Technika)
Na youtube je hodně videí s japonským olympijským vítězem z Barcelóny a trojnásobným mistrem světa Tošihiko Kogou - ročník 1967. Je džúdó bylo famózní a i dnes bývají-li žebříčky nejkrásnějších momentů ze soutěží džúdó (např. top hody), tak se tam jistě objeví. Jeho provedení technik Ipon seoinage či Sode curikomi goši byly pověstné. Dle záznamů lze usoudit, že i jeho fyzická připravenost byla na vysoké úrovni. Dle wikipedie je dnes držitelem 7.danu a učí džúdó děti a mládež.

Postupně bych chtěl videa s ním zde postupnš představit a tím, jak jeho mistrovské pojetí technik, tak i mnohdy objasňuje svúj pohled na filozofii džúdó a výchovu mládeže pomocí džúdó. Snad se podaří přeložit jeho vysvětlení do češtiny, je o co stát.

Napřiklad série:
Legendary Koga s (7th Dan) Class... nebo Koga - A New Wind ...

Tošihiko Koga a Sode
V první části Koga ukazuje Sode curikomi goši jako obranu proti jednostranému úchopu. Zajímavá a podstatná je část, kdy tahá oběma rukama do směru vpravo, aby vyvolal reakci soupeře a připravil si tak útok pomocí sode curikomi goši provedené z křížového nástupu do druhé strany, než původně táhnul. Důležité bude i to, že se soupeřem udržuje těsný kontakt.
V druhé části Koga ukazuje variantu Sode curikomi goši, z úchopu jednou rukou, kdy je podstatná směr tahu rukou. Zde se mi zdá důležité, že první nohou vstupuje mezi nohy soupeře a při snížení druhou nohu zasunuje ještě dále mezi nohy soupeře a to dává hlavní energii jeho hodu.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.