O smyslu a významu džúdó

29. srpna 2013 v 17:28 | júdanša |  Kódókan
Na webu Kódókanu v sekci o Kódókan džúdó je zajímavý výklad ke smyslu a významu džúdó. Výklad je rozdělen do několika kapitol. Já bych zde rád uvedl překlad obsahu tří: Kokoro (Srdce, Duch (Srdce věcí, Pocit), Mysl), Waza (Technika), Kata (Forma).

Kokoro (Srdce, Způsob myšlení)
Džúdó je milováno všemi generacemi. Můžete vidět lidi všech věkových kategorií od šesti do více než osmdesáti let a lidi všech národností, profesí a pohlaví mající radost z džudó v Kódókanu.
Všichni mají své vlastní cíle pro cvičení. Někteří z nich chtějí být silní, někteří chtějí být zdraví, někteří chtějí posílit svou mysl, někteří chtějí ocenit příjemný pocit při pocení, někteří chtějí mít možnost se bránit, někteří se chtějí stát instruktory džúdó, a někteří se již věnují učení a trénování ostatních.
Proč Judo přitahuje lidi všech věkových kategorií a lidi s tolika různými účely?

Profesor Kanó vytvořil džúdó z džúdžucu jako prostředek pro učení významného principu lidskosti, nejen jako prostředek učení se Waza (technice).
Pojmenoval zařízení/instituci, kde se cvičilo "Kódókan". Slovo "Kódó" znamená učit se a uvádět do praxe principy. Skutečnost, že profesor Kanó názvem Džúdó "Kódókan Džúdó" nám ukazuje, jak on vytvořil velkou část principu/zásady, kde je hlavním cílem života naučit se. Profesor Kanó sám řekl, že cílem Džúdó je posílit tělo tím, že cvičí útok a obranu, dokončit osobnost výcvikem způsobu myšlení, a konečně věnovat svoje úsilí prospěchu společnosti.


Kaligrafie napsaná Džigoró Kanem pro Šimotomisaka dódžó (nyní v Muzeu Kódókanu) obsahuje slovo Kódókan -講道館 " sál/hala (kan), kde Cesta (dó) se vyučuje (kó)". Na kaligrafii napsán zprava doleva.


Zdroj:


Waza (Technika)
Waza je založena na základní zásadě džúdó, která je "maximální efektivní využití mysli a těla". Teorie cukuri a kake vyjadřují princip z hlediska techniky - Waza.

Cukuri se skládá z Kuzuši, což znamená zničit soupeřovu pozici nebo rovnováhu, a "držet se připraven", aby váš útok byl jednodušší.
Kake (hod) se nazývá fáze, kdy chcete skutečně použít svou zamýšlenou techniku, když soupeřův postoj/pozice již byla prolomena pomocí cukuri. Cukuri a Kake může být také nazýváno technickými principy džúdó.

Když cvičíte cukuri a kake, obě závisejí na základním principu "Vzájemný prospěch a přínos" a "Maximální účinnost", můžete pochopit a zvládnout zásady, které mohou být použity na všechny fáze lidského života. Můžete tak postupovat od Waza (technice) k Dó (cestě) tím, že cvičíte džúdó.

Zdroj:

Kata (Forma, tvar)
Existují dva základní způsoby, jak cvičit džúdó - Kata a Randori. Kata, což doslova znamená "tvar", je prováděna jako oficiální sestava předem dohodnutých cvičení, zatímco Randori, což znamená "volné cvičení", je prováděno uvolněně/svobodně. Kata džúdó jsou nejlepší způsob obrany a útoku v různých případech, které byly teoreticky organizované.

V Kódókanu, je uznáno následujících osm hlavních Kata;

1. NAGE-NO-KATA (Formy Házení)
Tři reprezentativní techniky jsou vybrány z každé z pěti Nagewazas (technik boje ve stoje).

2. KATAME-NO-KATA (Formy zápasení nebo znehybnění)
Pět modelových technik je vybráno z každé ze tří Katamewazas (technik boje na zemi).

3. KIME-NO-KATA (Formy rozhodnosti)
Toto je učení se nejcennějším technikám pro skutečný boj. Skládají se z technik, v kleče a ve stoje.

4. DŽÚ-NO-KATA (Formy jemnosti)
Způsoby útoku a obrany jsou uspořádány ve velmi jemné a výrazné pohyby.

5. KÓDÓKAN GOŠIN DŽUCU (Formy sebeobrany)
Moderní technika sebeobrany se obsahuje techniky beze zbraně (s prázdnýma rukama) a techniky se zbraněmi.

6. ICUCU-NO-KATA (Formy "pěti")
Tyto formy jsou nedokončené i tak byly zahrnuty profesorem Kanem jako část velkého systému džúdó.

7. KOŠIKI-NO-KATA (Staré formy)
Profesor Kanó přiuzpůsobil a přijal tyto formy technik tak, aby ukázal podstatu džúdó.

8.SEIRJÓKU-ZENJÓ-KOKUMIN-TAJKU
To je forma Národní Tělesné Výchovy.

Zdroj:
-------------

Na webu Token Corporation je též několik kapitol k významu džúdó, podobně podaných jako v případě vysvětlení Kódókanu, nicméně trochu jinak, též zajímavě.

Džúdó není jen bojové umění. Je to sport s filozofií založenou na konceptu "začátek i konec s respektem (úklonou)" (Rei ni hadžimari, rei ni owaru), a též je džúdó duchovní disciplína, která sebou nese tuto myšlenku. To je důvod, proč se v Japonsku zrodil sport džúdó a osvojuje si ho tolik mužů a žen po celém světě. To je důvod, proč džúdó bylo přijato jako oficiální olympijská disciplína.

Zdroj:

Veřejnost si džúdó často vybavuje nebo spojuje s dynamickými projevy, kdy jeden soutěžící háže druhého v tréninku nebo v prostředí soutěží. I když je to určitě jeden aspekt džúdó, může skutečný význam džúdó být definován jako způsob, jak optimálně využít síly těla i mysli. Jinými slovy, je to o zvládnutí různých bojových technik džúdó takovým způsobem, že praktikující se učí, jak používat mysl a tělo nejefektivněji v každodenním životě.
Navíc techniky džúdó umožňují i malému nízkým vzrůstem člověku si podmanit mnohem větší a silnější osobu ("měkkost podmaní tvrdost", Džú Joku go ka seisu). Praxe džúdó také učí respektu k druhé osobě, jakož i spolupráci a pomoci, což vede ke vzájemnému prospěchu obou stran. Zakladatel a otec, džúdó Džigoro Kano, vyjádřil tyto pojmy výrazy, "maximální účinnost" a "vzájemná prospěšnost" (Seirjoku zenjó a Džita Kjóei).


-Význam džúdó a účel vzdělávání-
"Džúdó" je definováno jako způsob/cesta, jak optimálně využít síly těla i mysli. Účelem tréninku Džúdó je učit se fyzické a duševní disciplíně pomocí cvičení útočení a obrany, což vede k pochopení podstaty cesty/způsobu. Člověk tak dosahuje dokonalosti své osobnosti a přispívá k blahobytu společnosti jako celku.

Zdroj:
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.