Novoroční vzkaz od prezidenta Kódókanu pana Harukiho Uemury

20. srpna 2013 v 14:54 | júdanša |  Kokoro (způsob myšlení)
Ač je srpen, tak si dovolím uveřejnit můj překlad novoroční projevu od prezidenta Kódókanu pana Harukiho Uemury pro džúdisty celého světa. Původní text je v angličtině na stránkách Kódókanu . Snažil jsem se provést jeho překlad - je velmi volný a k vidění níže.
Hodně myšlenek mi přijde velmi sympatických. Zajímavé je vysvětlení původních zásad a důraz na principy džúdó, ve kterých se odráží původní smysl džúdó jako systému pro vzdělávání a sebezdokonalování lidského jedince pomocí cvičení a tréninku džúdó. Jako velmi cenné považuji vysvětlení myšlenky Džundó-Seišó: "Následuj cestu - způsob dosažení vítězství." , kdy je zdůrazněno, že při cíli cvičení džůdó za účelem vlastního sebezdokonalení je způsob konání v zápase důležitější než výsledek zápasu. Předvést ze sebe to nejlepší, snažit se odolat a přemoci soupeře má svojí váhu, ale i prohra při dodržování zásad džúdó nás obohatí více než vítězství za použití porušení zásad. Toto se mi jeví jako hlavní odlišnost s cíli sportovního džúdó, tak jak jej známe v našich končinách, kde vítězství je hlavním aspektem. Jak je vidno při rozdílném cíli konání se mění i smysl konání. Pak lze pochopit, že když postupně džúdisté s přibývajícícím věkem již tolik nevyhrávají na soutěžích, tak džúdó pro ně ztrácí smysl. Zatímco s cílem budování osobnosti a sebezdokonalování se (zdokonalování se v technice džúdó, tříbení charakteru, zocelování těla i myšlení) lze provozovat do konce života.

Odkaz na původní anglický text: http://www.kodokan.org/e_info/topics201301.html

Ještě si dovolím info k osobě pana Haruki Uemury:
Je to olympijský vítěz z roku 1976 z olympiády v Montrealu v kategorii bez rozdílu hmotností. V dubnu 2009 se stal historicky pátým prezidentem Kódókanu a je také zároveň předsedou Celojaponské federace džúdó, též je členem sportovní komise IJF - Mezinárodní federace džúdó.
------------------------------------------------------------------------------

Novoroční vzkaz od prezidenta Kódókanu pana Harukiho Uemury

Chtěl bych sdělit své nejlepší přání pro nový rok všem judo rodinám na celém světě!

2012 byl památný rok, včetně oslavy Kódókanu v jeho 130 tém výročí.
V březnu byl japonskym ministerstvem školství vyhlášený Základní plán kultury, sportu, vědy a techniky. Tento plán se stane důležitým vodítkem pro činnost japonských národních a místních veřejných organizací, sportovní organizací, atd., na podporu různých projektů k dosažení společnosti, ve které sport pomáhá lidem žít šťastný a naplněný život. V průběhu celého roku, musí sportovní organizace v Japonsku pracovat ještě tvrději a úžeji spolupracovat, aby bylo dosaženo trvalého rozvoje v oblasti sportu.

V dubnu, japonská bojová umění, včetně džúdó, se staly vyžadovaným předmětem ve zdravotních a tělovýchovných osnovách pro nižší střední školy. Pro podporu plynulého rozjezdu tohoto nového programu, jsme se ujistili, že standardní výuka přijala metody zajišťující bezpečnost dětí při učení džúdó. Projednávám různé metody k dosažení nasazení příjemných, bezpečných osnov, které vyjadřující vysokou úroveň tělesné výchovy džúdó a jeho vzdělávací hodnotu.

Olympijské hry v Londýně se konaly v létě, přesně po 100 letech, co tým Japonska se poprvé zúčastnil Olympijských her - bylo to v roce 1912 ve Stockholmu a Džigoro Kano šihan byl vedoucí japonské delegace. V soutěži džúdó, se sjeli delegáti ze 135 různých zemí a regionů, také přijelo do Londýna celkem 387 sportovců, kteří soutěžili a ukázali nám své rafinované techniky a vášeň pro džúdó. Během olympijských her, všechny džúdó delegace prohloubily jejich vzájemné přátelství. Během sedmi dnů soutěže džúdó se umístili džúdisté z 23 různých zemí, což ukazuje, že džúdó je široce používané na celém světě a že úroveň znalostí se v mnoha zemích výrazně zlepšila.

Na paralympiádě v Londýně, která následovala po Letních olympijských hrách a též na Mistrovství světa družstev konaném v Brazílii v říjnu, jsme v divokých soutěžích opět viděli džúdó prováděné s plným úsilím ducha, techniky a těla. I když máme tendenci soustředit se na sílu a výsledek v soutěži, džúdó neznamená jen toto, ale je třeba se zaměřit na dokonalost sebe sama a silně zdůrazňovat budování celého člověka. Nicméně, i při odmítnutí soustředit se ve svém úsilí pouze na vítězství a způsoby, jak vyhrát, je možné nadále provádět tvrdý trénink a vést život sebekázně. Tenhle způsob obohacuje ducha, techniku a osobnost, která vede k dokonalosti člověka.

V posledních letech bylo cvičení kat džúda přijato po celém světě. Pořádání Kurzu Kódókanu se zaměřením na kata začala Evropská unie juda (EJU) před 2 lety. Poslední seminář v Lignanu v Itálii, vidělo 275 účastníků z 20 různých zemí. V loňském roce, Kódókan také vyslal odborníky na kata do Francie, Kanady, Austrálie a dalších zemí v reakci na žádost několika národních federací juda a kontinentálních svazů. Při revidování těchto událostí, jsem si nemohl pomoci, ale cítím se zvýšeným očekáváním roli Kódókanu v rozšiřování kata po celém světě.

Ačkoli na posledním Světovém šampionátu v kata v Pordenone v Itálii japonské dvojice opět dominovaly na nejvyšším stupínku v každé kata pro 4. rok po sobě, tak další oceněné páry na mistrovství světa byly každý rok v rámci národnosti pestřejší. Cítil jsem, že úroveň výkonnosti každé národní delegace velmi postupovala. V říjnu letošního roku se bude konat páté Mistrovství světa v kata v Kjótu. Těším se na setkání sportovců z různých zemí a regionů vstupujících do mistrovství a ukázazujících své nejlepší schopnosti.

Objevil se problém, že Mezinárodní federace juda (IJF) prováděla změny soudcování a jiných předpisů každé čtyři roky, a mám pocit, že je to vážná situace. Každé opatření, které se snaží navrátit správné džúdó, tak že chápe svou pravou podstatu, je vítáno, nicméně to, co je důležité, je nejen měnící se pravidla, ale zachování a budoucnost přenosu základních charakteristik džúdó. Z tohoto důvodu si myslím, že znalost je naléhavá záležitost ve vzdělávání instruktorů, rozhodčích a dalších, kteří uznávají a mohou přenášet vzdělávací hodnotu obsahu džúdó. Mám v úmyslu nadále podporovat vzdělávací programy v Japonsku pro instruktory, které mohou toto dělat.

Loni 1. dubna se Kodokan stal charitativní nadací, toto zvláštní právní postavení v Japonsku je povoleno pouze pro organizace, které jsou schopny realizovat veřejný zájem vhodným způsobem a přispívají k realizaci živé společnosti. Pevně se soustřeďuji na "správné předání džúdó zřízeného Kano šihanem" a mám v úmyslu podporovat toto vší silou. Teď, když se zamyslím, jsem ve stádiu, kde mám pocit, že je důležité pokračovat s pružností/jemností (dále jen "džú" v džúdó) přidané do mé síly a doufám, že tak pokračuji ve svém vlastním osobním pokroku.

Podle našich materiálů do roku 1945, tak nejoblíbenější kaligrafie Džigora Kana, která byla vytvořena a visela na zdi školních dódžó po celém Japonsku, byla čtyřznaková fráze ※ 1 "顺道制胜" Džundó-Seišó: "Následuj cestu - způsob dosažení vítězství." Termín "Džundó" ("dó" v džúdó znamená "cestu") se nachází v "Li Ji" (starobylé konfuciánské "Knize obřadů" ※ 2 známý jako "Raiki" v japonštině) a "Kanšo" (historie čínské dynastie Han), zatímco termín "Seišó" lze nejprve nalézt v "Umění války" od Sun Tzu (známý jako Sonshi v japonštině). Říká se, že Kano šihan zkombinoval tyto významy a vytvořil tento čtyřmístný idiom, který znamená, že pokud budete postupovat podle správných zásad džúdó ※ 3 , aniž by jste byli posedlý výsledkem, vyhrajete přirozeně a i prohra, když jsi se držel zásad džúdó má větší hodnotu než vítězství při porušení principů.

Proces vedoucí k dosažení něčeho je někdy srovnáván s lezením na horu. Za prvé, podívejte se až na vrchol hory a odhodlejte se splnit úkol, ale předtím, než uděláte první krok se ujistěte, že jste si vybrali správnou cestu. Jakmile se vydáte lézt, je důležité nejen vzhlížet, ale také se neustále dívat dolů na nohy , zda jste stále na správné cestě, a pokračujete správným způsobem.

Aniž by se zapomínalo moje počáteční přání k Novému roku, dovolujeme si požádat každého o vedení, podporu a spolupráci, způsobem jak použít veškerou svou energii na šíření a propagaci džúdó a vynaložít veškeré úsilí uvést do praxe principy džúdó "精力善用 Seirjoku-Zenjó: Maximální efektivní využívání energie" a "自他共栄 Džita-kjóei: vzájemná prosperita pro sebe a ostatní."

Na závěr, modlím se, ať každý má nádherný nastávající rok!

※ 1 Krátké, čtyřznakové fráze tzv. yojijukugo se tradičně používají k vyjádření moudrosti v japonské kultuře.

※ 2 Jedna z pěti "Klasiků", starověké čínské konfuciánské knihy napsané před 300 př. nl. Studovali v tradičním japonském vzdělávání v éře Edo. Ranná výchova v mladí Kano šihana zahrnovala studium pěti klasiků.

※ 3 Judo principy: -精力善用Seirjoku-Zenjó: maximální efektivní využívání energie -自他共栄 Džita-kjóei: vzájemná prosperita pro sebe a druhé
------------------------------------------------------------------------------
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.