Koga a jeho Ippon seoi nage

23. srpna 2013 v 20:59 | júdanša |  Waza (Technika)
Na videu níže tošihiko Koga ukazuje jeho provedení Ippon Seoi nage. Během výkladu probírá bodů.
1, práce nohou - Koga nastupuje pravou nohou před pravou nohu ukeho a malinko více k ose, po otočení těla a přisunutí levé nohy je před soupeřem a má pokrčené nohy v kolenou
2, postoj těla - po otočení se k protivníkovi zády ve fázi cukuri je tělo vzpřímené a plném kontaktu zády se soupeřem, nohy jsou pokrčené v kolenou, aby tori měl své těžiště níže než uke
3, oči - pohled očí směřuje dopředu před sebe, tam kam směřuje jeho síla tahu a až při hodu směřuje dolů

Spojením těchto bodů v provedení vzniká jeho Seoi nage. Po té podrobněji body prochází v pěti fázích.
Ve fázi 1 (action 1) vyčerpávajícím způsobem ukazuje práci rukou. Perfektně demonstruje jeho způsob úchopu na klopě i způsob jak si tímto úchopen uvolnit prostor pro vykonání Ippon seoi nage. Dále tahem límcové ruky razantně vychýluje soupeře a dělá si okno (místo) pro pravou ruku. Ta při Ippon Seoi nage zamyká (pevně svírá/uzavírá) ruku protivníka. V této fázi zmiňuje i výši pravého lokte toriho (v úrovni našich prsou), aby se eliminovala možnost, že protivníkovi dáme šanci, aby nás obešel z druhé strany.
Fázi chvatu cukuri probírá ve fázi 2 a ve fázi 3. Ve fázi 2 (action 2) vysvětluje práci horní poloviny těla a ve fázi 3 (action 3) práci nohou. Tělo toriho při otočení k ukemu s ním udržuje pevný kontakt zády a těžiště je níže než ukeho. Názorně ukazuje, kam pravou nohu umisťovat, aby po otočení a přísunu levé nohy tělo skončilo před soupeřem. Svou špičku pravé nohy umisťuje cca 10 cm před špičku pravé nohy ukeho.
Ve fázi 4 (action 4) ukazuje správnou pozici těla při cukuri a před samotným hodem. Ukazuje i chyby a správný způsob je označen kroužkem, křížek je nesprávný způsob. Důležitá je poloha s nohama pokrčenýma v kolenou a tělem vzpřímeným a vytočeným ve směru stejném jako soupeře - špičky toriho a ukeho směřují stejným směrem. Soupeře zvedá tak, že napíná nohy v kolenou a pohyb pokračuje až postavením na špičky.
Ve fázi 5 (action 5) ukazuje, kam směřovat svůj pohled. Dívá se přímo před sebe, ne do země.
Úplně nakonec ukazuje provedení Ipon Seoi nage při kakari geiko. Lze si všimnout, že Koga před provedením Ipon Seoi nage provede pravou límcovou rukou (curite) nacuknutí k sobě a až teprve provádí chvat, tímto si připraví soupeře do pozice vhodným pro jeho provedení. Je třeba poznamenat, že Koga je fyzicky velmi dobře připravený, což jeho vychýlení dává patřičný důraz a účinek.

Koga Seoinage 1


Na youtube následují ještě dva díly. Druhý je věnovaný Morote Seoinage a třetí díl je věnovaný Kogově zajímavé variantě Seoi nage. Na oba díly se postupně podívám příště.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.