kniha Kódókan džúdó házecí techniky od Tošira Daigó (10.dan Kodókan džúdó)

4. srpna 2013 v 0:30 | júdanša |  Waza (Technika)
Před časem jsme na stránkách www.kodokan-judo.cz narazil na zajímavou knihu o technikách hodů v džúdó. Knihu jsem začal shánět a zjistil jsem, že je vyprodaná. Éšop Kódókanu ji již nenabízí a občas se dá za rozumný peníz pořídit i na britském Amazonu. Po čase se mi podařilo tuto knihu koupit. Vynaložené prostředky stojí za to. Autor prochází jednotlivé chvaty z Gokjó a vysvětluje velmi podrobně jejich provedení i provedení různých variant chvatů. Též se zmiňuje o momentech, kdy chvat nejlépe použít a také o historii vzniku chvatu či jeho původní formy v korjú džúdžucu.
Kniha je tak dle mého velmi cenným zdrojem informací ke studiu džúdó.

Z webu kodokan-judo.cz si vypůjčím překlad úvodu od autora, kde je nastíněn úmysl a přínos obsahu knihy.

Úvodem
V důsledku rozsáhlého výzkumu technik používaných v shiai (soutěžích) se začaly měnit a obohacovat i techniky používané v moderním randori (cvičném boji). V poslední době se vynořuje technika za technikou s často zmatenou interpretací názvů. Cílem této knihy je poskytnout správné porozumnění klasifikaci a terminologii technik pro bohatou a stále se rozvíjející nage-waza v shiai i randori.

Každá z variant jednotlivých technik je v této knize detailně vysvětlena tak, že rozdíly mezi nimy by měly být snadno pochopitelné. Tudíž obsah není výhradně zaměřen na principy útoku a obrany v každé technice s cílem získání výhod v zápasu.

Další význačný rys této knihy je že se také zaobírá body které je nutno zvážit u každé techniky nage-waza včetně změn od koryu jujutsu (starý styl jujutsu), popisu vývoje, neoficiálních informací, technik ze soutěží a další. Tato kniha je výsledkem usilovné námahy, ale bylo to cenná zkušenost a bude radostí ji přidat k dalším knihám o Judu.


Závěrem bych chtěl vyjádřit své poděkování pánům Tsuneo Sengoku (8. dan) a Tadashi Sato (8. dan) za předvádění technik pro fotografování v průběhu osmy let a samozřejmě fotografovi panu Nobuhisa Sekiya.
Toshiro Daigo

obálka knihy


Info ke knize:
Titul:Kodokan Judo
Podtitul:Throwing Techniques
Autor:Toshiro Daigo
Vytištěno:Kodansha international 2005
Technická účast:
Toshiro Daigo, 10. dan; Tsuneo Sengoku, 8. dan; Tadashi Sato, 8. dan

Výtahy z pasáží knihy lze nalézt na stránkách Kódókanu: http://www.kodokan.org/e_waza/nagewaza.html

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.