Isao Okano a jeho vysvětlení taisabaki

3. srpna 2013 v 0:36 | júdanša |  Waza (Technika)
Taisabaki - 体捌き "zacházení s tělem" - ve smyslu přesouvání těla
Na dnešním videu z youtube ukazuje japonský učitel Isao Okano správné postavení nohou pro boční chvaty a seoinage, kdy se tori při cukuri otáčí zády k ukemu. Isao Okano je vítěz v džúdó na OH 1965 (kat. do 80kg), Mistr světa z roku 1965, Mistr Japonska 1967 a 1969). Dnes je držitelem 8.danu džúdó a působí a působil jako instruktor a profesor na japonských univerzitách.


Vzpomínám si též na cvičení s Vláďou Kocmanem, který nám toto v minulosti přesně ukazoval a učil nás to a zmiňoval, že viděl, jak se toto učí děti v Japonsku.
S námi to pak cvičil podobným způsobem a to za pohybu a bez použití rukou. Kladl důraz na správné postavení nohou při obratu spolu se sníženým těžištem (pokrčené nohy v kolenou). Výsledkem bylo, že uke sám vlastně naběhne na záda torimu a může být hozen bez rukou jen narovnáním pokrčených nohou. To byl pouze nácvik pro pochopení principu.

Jak je vidět na videu v závěru - správné taisabaki spolu s kvalitním kuzuši připravuje půdu pro kvalitní hod soupeře. Nohy jsou nejsilnější částí těla a jejich správné používání je důležitou částí učinné techniky.

Našel jsem ještě jednu historickou informaci k taisabaki. Na odkazech níže je naskenované vysvětlení od japonského učitele Džunjú Kitajámy z časopisu Vzpírání-zápas jiu-jitsu, ročník 2 č.10, říjen 1950.

Obrázky pochází z webu www.kitayama-junyu.com

V zavěru odkážu ještě na jedno video, kde japonský učitel malým dětem osvětluje taisabaki
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.