Vysvětlení ósotogari od olympijského vítěze Jasuhira Jamašity

21. července 2013 v 0:05 | júdanša |  Waza (Technika)
Další velmi zajímavá videa jsem našel k Ósotogari (velký vnější podmet). Jamašita velmi vyčerpávajícím způsobem ukazuje jeho japonský způsob ósotogari.

Část 1:
Jamašita dělá velké pohyby za účelem dosažení větší energie.
Hikite (rukávová ruka) táhne ukeho trochu do strany a hned po postavení ukeho na podráženou nohu tak táhne dolů.
Curite (límcová ruka) velmi pracuje a je klíčová pro otevření soupeře a jeho vychýlení do strany vzad. Hod je proveden, jak podmetem nohy, tak předkloněním.
Při učikomi Jamašita vystřeluje nohu, kterou podmetá - dosahuje tak velké energie pro podmet, noha i s prsty je propnutá
Ukazuje způsob bez soupeře, jak se naučit práci nohou pro ósotogari - zdůrazňuje, že nácvik je třeba dělat pomalu.

Část 2:
Ukazuje způsob provádění kuzuši při ósotogari. Límcovou rukou tlačí na ukeho bradu.
Opět zdůrazňuje používat obě ruce pro účinné kuzuši.
Jamašita Říká: v Japonsku, v Japonsku (zdůraznění) mají dobří džudisté krásnou techniku. Když oni vyvádějí z rovnováhy, používají vždy obě ruce. Dynamicky!
Jamašitův způsob je ten, že vždy tlačí curite (límcovou rukou) směrem k bradě a hikite (rukávovou rukou) táhne směrem dolů.
Řílá, že někteří lidé v Japonsku táhnou hikite do strany a že je na nás, jak to budeme dělat, nicméně je třeba vždy používat obě ruce.
Říká, že když byl závodníkem měl občas velmi velké a těžké soupeře (až 215 cm a až 170 kg). Byl ale schopen je vždy hodit pomocí ósotogari. Vždy tlačil na jejich bradu pomocí curite, to bylo velmi účinné.

Část 3:
Jamašita ukazuje důležitý moment, kdy v pohybu útočit pomocí ósotogari. Je to při pohybu vzad za ukem, když uke zakročí nohu, kterou chceme pomocí ósotogari podmést. V tuto chvíli je pro soupeře při našem útoku velmi těžké přenést váhu na druhou nepodmetanou nohu.

Taktéž mohu říci, že velmi podobně vysvětlené jsem toto takto slyšel již od Vládi Kocmana. Nicméně některé detaily jsem pozapomněl. Vláďa Kocman navíc zmiňoval a kladl důraz při cukuri na naražení vlastním prsem do hrudníku soupeře, též při svojí výšce se snažil snížit těžiště, aby jeho nápřah nohou měl spolu s pohybem boků vpřed větší dynamiku. Díky Jamašitově podrobném vysvětlení se dá řící, že je vše jasné.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.