Vysvětlení kuzuši u óučigari od olympijského vítěze Jasuhira Jamašity

20. července 2013 v 14:13 | júdanša |  Waza (Technika)
Snad každý džúdista slyšel výklad o jednotlivých fázích hodu v džúdó - "kuzuši" ( 崩し rozbití rovnováhy ), "cukuri" (umístění) a pak dokončení techniky "kake" (provedení). Úspěšné kuzuši je prvním stupínkem efektivního provedení techniky hodu.
Zaujalo mě video s vysvětlením práce obou rukou ("curite" - překlad: zvedat ruka, - význam: ruka která zvedá (límcová ruka) , "hikite" překlad: tahat ruka, - význam: ruka která táhne (rukávová ruka) ) při kuzuši od olympijského vítěze Jasuhira Jamašity. Jamašita klade důraz na práci oběma rukama při jakémkoli kuzuši. Jako příklad jej vysvětluje při provedení chvatu oučigari.
Nejdříve ukazuje práci obou rukou při učikomi (nácviku chvatu opakovanými nástupy) a také zmiňuje důrazný útok hrudníkem. Uke se při provádění nácviku formou učikomi nebrání a neklade odpor. Posléze Jamašita zmiňuje, že když se v zápase soupeř brání, tak stejné provedení není učinné a pohyb práce rukou se musí pozměnit, aby kuzuši bylo účinné. Ze standartního úchopu hikite (rukávová ruka) toriho táhne napřed nahoru v oblasti u lokte ukeho a posléze změní směr tahu. Tento tah nahoru spolu s vyvolanou reakcí soupeře vytváří podmínky pro úspěšné prolomení úchopu soupeře a pohybem těla v před s tahem oběma rukama vede k prolomení rovnováhy. Dále Jamašita ukazuje způsob provedení kuzuši na vysokého soupeře pomocí útoku na jeho bradu. Při kuzuši tlačí na bradu ukeho pomocí curite (límcové ruky - ruky která zvedá). Toto vše vysvětluje při cvičení s partnerem ( sótai renšú 相対練習 - cvičení dohromady).
Posléze také předvádí formu nácviku pomocí tandoku renšú ( 単独練習 cvičení o samotě). Lze vidět správné taisabaki ( 体捌き zacházení s tělem ) pro tuto techniku. Lze si všimnout způsobu správného postavení a práce nohou, že při cukuri pokrčuje nohy, čímž snižuje svoje těžiště, ale trup je přitom vzpřímený. Toto vše dohromady tvoří účinnost jeho provedení óučigari.

Zde je odkaz na zmiňované video - kuzuši:

Pokračování videa - cukuri:

Pokračování videa - kake:

Zde je velmi zajímavá ukázka, jakým způsobem házet, aby mohlo být pokračováno technikou NEWAZA (boje na zemi).

Pokračování videa - kompletní óučigari:

Měl bych tu jednu osobní vzpomínku na cvičení s Vláďou Kocmanem (reprezentant Československa v džudu - 2.místo na MS(1983), 3.na OH(1980), 3.na MS(1981) a další, který měl s Jamašitou svoje osobní zkušenosti a jeho způsob provádění óučigari mi přišel velmi podobný tomu od Jamašity.

Na závěr si vypůjčím jednu citaci od Jamašity na kterou jsem narazil: "Správné učikomi je páteří tréninkového procesu každého džúdó hodu." Díky tomuto videu v tom mám u óučigari jasno, teď to naučit svoje tělo.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.