Kuzuši - společná práce hikite a curite

22. července 2013 v 18:58 | júdanša |  Waza (Technika)
Jak v minulých příspěvcích bylo zmiňováno. Při kuzuši (rozbití rovnováhy soupeře) je důležitá práce obou rukou. Japonci ve svém džúdó často preferují standartní úchop. Kdy jedna ruka drží rukáv a druhá drží límec. Rukávová, která táhne se nazývá hikite a ta co drží límec a zvedá se nazývá curite. Toto už jsem v minulých příspěvcích objasnil (význam a překlad těchto slov).

Na Youtube jsem našel pár videí s japonským učitelem Kataniši Hirošim (příjmení je první), kde je práce rukou při rozbití soupeřovi rovnováhy vysvětlena.

Hikite při kuzuši pro učimata


Zde můžeme vidět ukázku práce hikite při kuzuši pro chvat učimata a i by se dalo řící, že pro jakýkoli chvat skupiny koši waza (bok technika - ve významu hody pomocí boků). Japonský učitel táhne ruku velmi vysoko, až na úroveň svého čela a rukáv jako by ždímá pohybem zápěstí. Ve vrcholné fázi pohled očí i hlava následují ruku a boky japonského učitele se snížili pod těžiště ukeho (to je též důležitý moment).

Curite při kuzuši pro učimata

Jak je vidět na videu, tak curite zvedá a přitahuje soupeře. Ve vrcholném okamžiku palec ruky se dotýká hlavy protivníka. Toto může být výchozí okamžik pro tlak zápěstím na bradu/líce soupeře a celým předloktím na hrudník soupeře a dokončení účinnějšího vychýlení.

Zde je vidět celý pohyb těla při curite:


Jen taková poznámka k této demonstraci. Japonský učitel ve vrcholné fázi uvolňuje ukazovák. Důvodem může být, že to dělá pro dosažení flexibilnějšího pohybu zápěstí v další fázi chvatu. Těžko řící. Budu se snažit vysledovat, zda toto a jak konkrétně dělají jiní učitelé.

Já si dle tohoto všeho myslím, že je důležitá souhra obou rukou - curite i hikite spolu dohromady rozbíjí rovnováhu soupeře. Hikite táhne nad hlavu a curite tlačí na bradu a hrudník (celá plocha předloktí tlačí do hrudníku) a je tak v neustálém kontaktu s hrudníkem ukeho, přizvedává jej až do fáze hodu (kake).

Koho by k tomuto tématu zajímalo více, nechť se prosím podívá taktéž na tuto adresu: http://thedifficultway.blogspot.cz/2011/01/attack-chest.html
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.