Jamašitova renraku waza

21. července 2013 v 19:28 | júdanša |  Waza (Technika)
Jamašita ukazuje svojí oblíbenou kombinaci technik (renraku waza). Používá chvatů - óučigari a ósotogari. U obou využívá ukeho pohybu přirozené obrany na první chvat.

Jako první kombinaci Jamašita vysvětluje způsob kombinace chvatů ósotogari -> óučigari a posléze i ukazuje i opačnou kombinaci óučigari -> ósotogari.

Nejdříve je možno shlédnout cvičení této kombinace ve formě jakusuko geiko (překlad japonských slov je jakusoku - slib ke/geiko - cvičení). Znamená to, že se jedná o předem dohodnuté cvičení (cíl cvičení je slíben/dohodnut) a tori se učí provádět techniku (waza) a uke se učí ji přijímat (nebrání se).

Jamašita při ósotogari -> óučigari zmiňuje, že okamžik pro tuto kombinaci nastává při opakovaném nástupu do chvatu ósotogari, soupeř se brání mírným předkloněním s natažením rukou a zakročením podmetané nohy. Při opakovaném nástupu pomocí ósotogari přijde-li stejná defenzivní reakce, tak provést óučigari.

Při óučigari ->ósotogari útočí chatem óúčigari. Soupeř se brání podobně jako v předchozí kombinaci (mírný předklon s natažením rukou a zakročení podmetané nohy) v tu chvíli pokračuje chvatem ósotogari. Je třeba si včimnout, že mění směr útoku ósotogari - ten se mění na směr kolmý ke spojnici nově chodidel ukeho, jenž chodidlem při obraně zakročil. Tím se mění směr útoku na nejefektivnější směr, kde je možné nejsnáze soupeře vyvést z rovnováhy pomocí ósotogari.

Pro obě kombinace s důrazem zmiňuje, že je opět potřeba provádět kuzuši oběma rukama.

Odkaz na video:
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.